W „Dolinie królików” wszystko dzieje się w króliczo szybkim tempie! Przybywa królików, ubywa marchewki. Zapraszam na przepięknie wydaną grę dla całej rodziny. Wspólnie z dzieckiem będziecie planować, obserwować i podejmować królicze decyzje. Waszym celem jest odpowiednie planowanie rozwoju króliczej rodziny, aby zdobyć jak najwięcej punktów! Nie zawsze więcej znaczy lepiej! Zaczynamy!

20200110_131905-1108791143-1024x768 GRAnatowy czwartek: Dolina królików od Zielona Sowa 8+

Dolina królików

Króliki mają charakterystyczną cechę – rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. W grze Dolina Królików zdecydowanie tego doświadczycie. Przecież gdzie jak nie TUTAJ króliki mają się najlepiej!  Każdy z graczy otrzyma zadanie z karty misji. Od jego wykonania zależeć może sukces rozgrywki. Będziecie tworzyć królice rodziny, przestrzegając określonych norm i zasad. Zwycięzca będzie tylko jeden! Więc bez pośpiechu lecz z rozwagą!

Zawartość pudełka:

 • 51 kart Królików
 • 25 kart Misji
 • 6 żetonów Surowców
 • 9 kości (cześciennych)
 • plansza Ogródka
 • 4 karty Pomocy
 • 12 znaczników Graczy
 • 8 znaczników Pozycji
 • znacznik Rundy
 • znacznik Pierwszego Gracza
 • Pomarańczowe marcheweczki, 
 • niebieściutkie chabry,
 • zieloniutka kapusta,
 • kolorowe kwiatki.

Gra została przepięknie wydana – cieszy oko gracza!

Skrót zasad:

W grze będziemy tworzyć królicze rodziny.   Kierować należy się określonymi zasadami. Przykładowo:

20200110_131905-1108791143-1024x768 GRAnatowy czwartek: Dolina królików od Zielona Sowa 8+

– Każda rodzina składa się z dwóch dorosłych bez dzieci / z dziećmi lub jednego dorosłego z dziećmi.

– Każde dziecko w rodzinie podlega prawom genetyki! Specjalna tabela określa dziedziczenie kolorów futerka.

W grze zwycięzcą jest gracz z największą liczbą punktów. A punkty możemy zdobyć za:

– spełnienie warunku głównego / misji z karty lasu,

– spełnienie warunków / misji z poszczególnych kart Domków,

– liczebność poszczególnych rodzin, 

– za posiadanie dużych królików w rodzinach.

20200110_131905-1108791143-1024x768 GRAnatowy czwartek: Dolina królików od Zielona Sowa 8+

Sama rozgrywka wymaga sporej ilości miejsca na stole lub podłodze. Na planszy rozkładamy surowce (kwiaty, kapustę itd.), 8 dużych królików, Katy lasu i domków (cele). Gracze mają także do dyspozycji praktyczną kartę ze ściągawką. Znajdziemy tam tabelę dziedziczenia oraz zasady modyfikacji rzutów kością.

Gracze mają w swoim obszarze gry kartę lasu oraz domki, do których będą wprowadzać króliki. Można mieć także dwójkę Włóczykijów (tzn. bez domu). Króliczki nie zmieniają w trakcie gry swojego miejsca.

Pora na przeprowadzkę! Tylko jak zdobyć królika? Króliki mają na karcie symbole, które dokładnie wskazują na drogę pozyskania. Żeby zdobyć małego królika trzeba mieć jedną odpowiednią kostkę. Żeby zdobyć dużego królika trzeba mieć aż dwie odpowiednie kostki.

Wynik rzutu kostek (liczbę oczek lub kolor kostki) można zmienić dwoma jednakowymi / różnymi surowcami. Wydaje się to skomplikowane – i trochę jest. Z pomocą przychodzi jednak kartka ze skrótem zasad.

Zaczynamy!

Moja ocena:

Dolina Królików to zdecydowanie rodzinna gra. Została bardzo ładnie wydana i jest w gronie moich ulubieńców w kategorii estetyka wydania. Same zasady to mieszanka losowości rzutu kością z planowaniem i odpowiednim wykonywaniem ruchów z dostępnych możliwości. Zdecydowanie gra wymaga od graczy czytania ze zrozumieniem, umiejętności analizy sytuacji, lekkiego planowania i operowania na symbolach. Mam wątpliwości, czy wiek sześciu lat nie jest zbyt niski dla najmłodszego gracza. Ilość zasad i stopień ich skomplikowania jest zdecydowanie ponad wiek 6lat. Bezpiecznie będzie grać z dzieckiem w wieku 8 lat a młodsze raczej na pewno wymagać będą pomocy dorosłego, co powiedzmy sobie szczerze, nie jest wymarzoną rozgrywką. Nie zmienia to faktu, że gra się na pewno spodoba zarówno dzieciom jak i rodzicom. Tylko w założeniu, że wszyscy znają i rozumieją jej zasady.

Ciekawym wątkiem jest genetyka, z którą związana jest procedura rozmnażania królików. Jest to zarazem praktyczna lekcja biologii na poziomie dostosowanym do wymogów gry. Znajdziemy tutaj także elementy stymulacji logicznego myślenia i matematyki.

Ilość zasad, reguł jest początkowo spora. Mają one jednak swój obraz na kartach i są logiczne oraz konkretne. Pozwala to dziecku z łatwością opanować zasady podczas pierwszej oraz kolejnych rozgrywek.

Same karty celów tj. Lasu i Domków mogą mieć sprzeczne zapisy dotyczące kolorów królików. Zasady wskazują, że należy zmienić wtedy kartę. Od gracza wymaga się, aby od razu sprawdził czy jego misje nie zawierają sprzeczności. Ćwiczymy przy tym czytanie ze zrozumieniem!

Gra jest bardzo ładnie i bogato wydana. Znajdziemy w pudełko ogrom komponentów. Jednym z nich są kości. Jak w każdej grze z ich udziałem musimy liczyć się z losowością. Również tutaj naszym planom przyświeca wynik rzutu kością. Znam graczy, których to cieszy ale i takich, których frustruje. Potrzebować będziecie też sporo miejsca – tym bardziej, ze gra w trakcie rozgrywki się rozrasta na stole.

Czas rozgrywki – w zależności od liczby graczy i stopnia drobiazgowości, biegłości zasad od około 30-60 minut.

Dolina Królików to ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Jeśli szukacie ciekawej i dobrze wydanej gry, która będzie nieco bardziej skomplikowana od prostych planszówek, które wieją już nudą – to dobry adres!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *