Uwielbiasz klimat średniowiecza? Walki, intrygi, stroje i charakterystyczne postacie? Zapraszam do zagrania w klimatyczną grę Cytadela! Zbuduj miasto godne króla! Zdobądź sojuszników, uznanie władcy i zyskaj zaszczytny tytuł Narodowego Budowniczego!

wp-1642664001696-741x1024 GRAnatowy czwartek: Cytadela (2021). Rebel 10+

Cytadela (2021)

 Królestwo poszukuje Nadwornego Budowniczego, a Ty jesteś jedną z osób walczących o to prestiżowe stanowisko. Nakłoń do pracy wpływowe postacie i korzystaj z ich specjalnych zdolności, aby przechytrzyć rywali. Stwórz najbardziej imponujące miasto, zdobądź uznanie monarchy i ciesz się upragnionym tytułem Nadwornego Budowniczego!

Cytadela to nowa edycja strategicznej gry opartej o wymianę kart. Znana i lubiana gra zyskała nową szatę graficzną i nowy nakład dzięki któremu może trafić na większą liczbę stołów graczy w Polsce. W Cytadeli rywalizujemy o miano Narodowego Budowniczego. W grze co rundę korzystamy z pomocy i zdolności innych postaci. Każdy mieszkaniec miasta zapewni nam zupełnie inny efekt, a my będziemy musieli umiejętnie lawirować między pozyskiwaniem korzyści dla siebie a utrudnianiem rozgrywki przeciwnikom. Jeśli lubicie strategie w klimacie ze sporą nutą negatywnej rywalizacji – Cytadela powinna znaleźć się w waszej kolekcji.

 • 2 – 8 osób
 • od 10 lat
 • ok. 30 – 60 min.
wp-1642664001696-741x1024 GRAnatowy czwartek: Cytadela (2021). Rebel 10+
 • autor: Bruno Faidutti
 • ilustrator: Simon Eckert, Andrew Bosley
 • wydawca: Rebel
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka:

 • 27 kart postaci
 • 84 karty dzielnic
 • 27 pomocniczych kart postaci
 • 5 kart znaczników zdolności
 • 8 kart pomocy
 • plastikowa korona
 • 22 plastikowe monety

Skrót zasad:

Cel gry:

Gracze mają na celu zbudowanie takiego miasta, które da nam największą liczbę punktów. Gra kończy się w momencie, kiedy przynajmniej jeden gracz ukończy swoje miasto osiągając wymaganą liczbę dzielnic..

Skrót zasad:

Strategia, która klimatycznie zaprasza do zabawy! Na start wybieramy 8 kart postaci (po jednej karcie z każdą wartością rangi od 1 do 8). Na środku stołu umieszczamy pomocnicze karty postaci. Dalej wybieramy 14 unikatowych dzielnic i tasujemy je do zestawu dzielnic podstawowych. Z talii 68 kart dajemy graczom po 4. Pozostałe karty to karty dzielnic. Gracze otrzymują także po 2 monety. Korona wędruje do najstarszego gracza. Rozgrywka w Cytadelę składa się z serii rund. Każda runda rozpoczyna się od fazy wyboru, podczas której gracze przekazują sobie karty postaci i wybierają po 1 dla siebie na daną rundę. Wszystkie karty postaci mają specjalne zdolności, które pozwalają na przykład na kradzież monet czy zburzenie dzielnicy innego gracza. 

Po fazie wyboru następuje faza tur graczy, podczas której gracze pobierają zasoby i budują nowe dzielnice w swoich miastach. W ten sposób rozgrywka toczy się tak długo, aż jeden z uczestników wybuduje w swoim mieście 7 lub 8. dzielnicę w zależności od wyboru wariantu gry.

W grze występuje 5 rodzajów dzielnic:

 • szlachecka,
 • religijna,
 • handlowa,
 • wojskowa,
 • unikatowa.

Niektóre efekty kart, które zapewniają punkty na koniec gry odnoszą się właśnie do poszczególnych rodzajów dzielnic.

W grze występuje 9 rang postaci:

 1.  
  1. Zabójczyni,
  1. Sędzia,
  1. Wiedźma.
 2.  
  1. Złodziej,
  1. Szpieg,
  1. Szantażystka.
 3.  
  1. Iluzjonistka,
  1. Czarodziej,
  1. Wróżka.
 4.  
  1. Król,
  1. Patrycjusz,
  1. Cesarz.
 5.  
  1. Biskup,
  1. Opat,
  1. Kardynał.
 6.  
  1. Kupiec,
  1. Alchemik,
  1. Handlarz.
 7.  
  1. Architektka,
  1. Nawigatorka,
  1. Uczona.
 8.  
  1. Generał,
  1. Dyplomata,
  1. Marszałek.
 9.  
  1. Królowa,
  1. Artystka,
  1. Poborca podatkowy.

Raz na turę, gracz może we wskazanym momencie użyć zdolności swojej postaci. To sedno i serce rozgrywki – nasz ulubiony moment!

Moja ocena:

Cytadela ma ogromny urok! Proste zasady i bardzo klimatyczne wykonanie w postaci pięknych kart sprawia, że gra zyskała już dawno popularność a w nowej odsłonie będzie ona się powiększać.  Zdecydowanie to tytuł od 10 lat i dla dorosłych graczy w każdym wieku. Starsi będą bardzo zadowoleni, ponieważ gra dostarcza wielu strategicznych decyzji. Cytadelę również bardzo cenię za wysoki stopień interakcji między graczami. Nie zabraknie też negatywnej interakcji, która szczególnie dodaje do gry emocji! Co ważne, aby wygrać nie wystarczy tylko doglądać własnego interesu, ale pilnować przeciwników, aby ich siła nie oddalała się zbytnio od naszej. Dynamika gry nie zwalnia, a konieczność interwencji jest wysoka! Wybierajcie strategie i inicjujcie zmiany w rozgrywce! Taktyka to serce gry! Karty dają możliwości wyboru strategii: każda karta ma swój własny efekt: jedne sprzyjają budowaniu, inne gromadzeniu monet, a jeszcze inne burzeniu dzielnic przeciwników

wp-1642664001696-741x1024 GRAnatowy czwartek: Cytadela (2021). Rebel 10+

W Cytadelę możecie zagrać nawet w gronie 8 osób, co sprawdza się rewelacyjnie przy większych spotkaniach czy imprezach. Gra nie zajmie więcej niż 30-40 minut.

.

Kategorie: coaching

annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *