GRAnatowy czwartek – edycja świąteczna! Razem z Naszą Księgarnia prezentuję bardzo klimatyczną propozycję na 5+. Są święta – jest „Choinka”! To bajecznie klimatyczna gra planszowa z mnóstwem bombek, gwiazdek, pierników i choinek. Rodzinne spotkanie, zabawa wśród znajomych czy ostra rywalizacja o wygraną – „Choinka” daje to wszystko! Gra nie tylko na święta a zarazem świetna na prezent pod choinkę.

20181217_091643-184858358-169x300 GRAnatowy czwartek: Choinka nie tylko na święta od Nasza Księgarnia

Choinka

Klimatyczna gra w której ubiegamy drzewko! Kolorowe ozdoby czekają na swoje miejsce na zielonych gałązkach. Od nas zależny jak będzie wyglądało drzewko oraz czy pozwoli nam zwyciężyć! Zadanie nie jest łatwe ponieważ możliwości jest tak wiele! Przyjemna, klimatyczna i bardzo rodzinna gra z ilustracjami Marcina Minor.
 • Choinka – Balázs Nagy
 • ilustrator:Marcin Minor20181217_091643-184858358-169x300 GRAnatowy czwartek: Choinka nie tylko na święta od Nasza Księgarnia

Cechy gry:

 • liczba graczy: 2-4
 • czas gry: 30 minut
 • wiek graczy: 8+
 • Do kupienia TUTAJ

Zawartość pudełka20181217_091643-184858358-169x300 GRAnatowy czwartek: Choinka nie tylko na święta od Nasza Księgarnia

 • karty
 • żetony ozdób
 • notes i długopis
 • 4 plansze puzzle w kształcie choinek
 • instrukcja

20181217_091643-184858358-169x300 GRAnatowy czwartek: Choinka nie tylko na święta od Nasza Księgarnia

Skrót zasad:

Ubieramy choinkę.
Mamy do dyspozycji 3 rodzaje bombek, cukierki i ciasteczkowe ludziki. Od tego, w jaki sposób ubierzemy swoje choinki zależy nasz wynik na koniec gry.
Kilka zasad w skrócie:

Rozkładamy plansze choinki. Następnie gracze otrzymują 8 losowych kart i 4 karty celu. Gracze spośród otrzymanych celów wybierają jeden, który umieszczają na środku stołu. To cele, które możemy osiągać równocześnie. Dekorowanie choinki kartami ozdób to sedno i walor gry. Każdy gracz wybiera 1 kartę z ręki i umieszcza ją w wybranym przez siebie miejscu na choince. Ten wybór można trzykrotnie zmienić (kosztem 1 punktu za zmianę). Następnie przekazuje swoje karty osobie po lewej stronie. Wybieramy kolejną ozdobę i umieszczamy ją na drzewku. Karty wędrują między graczami, do chwili gdy zostaną im 2. Jedną z nich odrzuca się z gry, drugą umieszcza na choince.
20181217_091643-184858358-169x300 GRAnatowy czwartek: Choinka nie tylko na święta od Nasza Księgarnia
Karty ozdób gracze umieszczają na swojej choince i nie muszą dopasowywać ich kolorami światełek (połówki mogą być dowolne). W rozgrywce 2-osobowej, dla lepszego przepływu kart wprowadzono gracza neutralnego, obsługiwanego przez graczy. Po umieszczeniu 7 kart gracze podliczają punkty za karty celów. Po 3 rundzie gracze podliczają pozostałe punkty.

Na koniec 3 rundy punktujemy za wszystkie elementy zawarte w tabeli punktacji! Wyniki porównujemy i mamy zwycięzce!

Moja ocena:

Czy lubicie ubierać choinkę?
Bez znaczenia jaka jest odpowiedź ubieranie tej choinki to spora przyjemność. Tym bardziej, że nie ukłuje Was igła zielonego drzewka. Kto wie- być może po partyjce w Choinkę zapragniecie ubierać świąteczne drzewko znacznie częściej? Nie problemu! Choinka to gra rodzinna, która  świetnie komponuje się na prezent i wspólny czas w okolicy świąt jak i jest wspaniałą propozycją na zabawę o każdej porze roku czy dnia.
20181217_091643-184858358-169x300 GRAnatowy czwartek: Choinka nie tylko na święta od Nasza Księgarnia
Nasza Księgarnia dba o estetykę i solidność wykonania. Tutaj nie ma zaskoczenia – komponenty zostały wydane na wysokim poziomie a ich ilość i oprawa graficzna na pewno zadowoli najbardziej wybrednych graczy. Już na pudełku zauważycie brokatowe elementy!
Do dyspozycji gracza jest sporej wielkości choinka, którą trzeba samodzielnie złożyć. Dalej jest jeszcze ciekawiej. Mamy mnóstwo ozdób wśród których nie zabraknie urokliwych detali jak cukierki, pierniczki, bombeczki. Karty w kształcie rąbów to także ciekawy i bardzo niestandardowy element gier planszowych. Wszystkie komponenty wydane z najwyższej klasy komponentów.
Choinka daje kilka wariantów rozgrywki. Możemy ją skalować i wybierać właściwy wariant rozgrywki do potrzeb naszych graczy.  Tryb łatwiejszy lub trudniejszy – wybór zależy od nas. Same zasady są bardzo dobrze przedstawione w instrukcji, logiczne, intuicyjne i bardzo zrozumiałe.

Gra zachęca do poczucia klimatu świąt – nie ma w tym przypadku. Zdecydowanie podczas rozgrywki czuć świąteczną atmosferę. Sama rozgrywka daje również graczom dużo satysfakcji.

Znajdź swoją własną strategię i bacznie obserwuj graczy. Karty celu mogą Cię zaskoczyć!  Od twoich wyborów zależeć może to czy zdobędziesz najwięcej punktów! Czy iść w pierniczki a może układy gwiazdek, kolorów? Czy dbać o światełka. Nawet możliwość zmiany położenia karty za którą tracimy 1 punkt może decydować o wygranej. Bywają partie w których pomimo wyników trzycyfrowych jeden punkt był decydujący. Gra posiada mechanizm przekazywania kart pozostałym graczom, realizacji ukrytych celów – nic innowacyjnego lecz w całkiem nowym kontekście i z wyczuciem. Gra się o prostu sprawnie, przyjemnie, klimatycznie. 20181217_091643-184858358-169x300 GRAnatowy czwartek: Choinka nie tylko na święta od Nasza Księgarnia

Choinka ćwiczy umiejętności planowania, podejmowania decyzji, przewidywania, tworzenia strategii. Doskonale oddaje klimat świąteczny i pozwala bezkarnie nawet latem zdobić świąteczne drzewko! Doskonała na rodzinne granie.

Super pomysł na prezent!
Zobaczcie co o Choince sądzą inni gracze:

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie gry do recenzji.

Newsletter

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach od psychologicoach.pl

Jeszcze chwilka...

Dziękuję za zapisanie się na mój newsletter! Sprawdź teraz swoją pocztę.

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *