GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych – w tym tygodniu dwie pieczenie na jednym ogniu i dwa tytuły BYSTRE GŁÓWKI – gra pamięciowa od Trefl Joker Line oraz Gra edukacyjna GOTOWANIE od Kapitan Nauka (KLIK). Czy Bystre Główki to dobra gra planszowa i czy faktycznie pomaga trenować nasz umysł? Dla kogo jest dedykowana oraz skrót zasad i moja ocena.
Bystre Główki
Gra pamięciowa z klimatem jak ze szkolnego zeszytu. Dziesiątki różnych obrazków i mnóstwo nowych połączeń neuronalnych w skutek wysiłku intelektualnego. „Bystre Główki” to gra dla 2-6 osób w wieku od 6 lat do 106, czas zabawy zajmuje ok. 15 minut. Świetnie sprawdzi się do regularnego treningu mentalnego oraz jako dynamiczna gra w dowolnym czasie i miejscu – z paczką znajomych, w rodzinnym gronie czy jako przerywnik między dłuższymi tytułami. Ciekawa pozycja od Fabryka Kart Trefl-Kraków.
Zawartość Pudełka
- 110 kart
- Instrukcja
Skrót Zasad
Celem gry jest zdobycie największej liczby kart, które podliczane są w momencie, wyczerpania stosu dobierania. Zadaniem graczy jest zapamiętać kolejność obrazków na kartach, ale także zwracać uwagę na konkurentów i wykrywać graczy, którzy popełnili błędy.
Każdy z uczestników zabawy wykłada jedną kartę i kładzie ją wizerunkiem do góry na nowo tworzonym stosie. Następnie wymienia wszystkie rysunki zaczynając od pierwszego. Jeśli przeciwnicy uznali, że obrazki oraz ich kolejność były właściwe gra toczy się dalej. Kolejny gracz dokłada jeszcze jedną kartę i wymienia całość zestawienia z pamięci.
W każdej chwili, któryś z graczy może nas sprawdzić. Jeśli okaże się, że popełniliśmy błąd, karty ze stosu zapamiętywania są rozdzielane pozostałym graczom. Jeśli pomyłki nie było – karty są rozdawane pozostałym graczom, począwszy od gracza, którego pamięć była testowana. Z pominięciem osoby, która niesłusznie podważyła wyliczankę gracza. Gra toczy się dalej i układamy kolejny nowy stos kart do zapamiętania. Wyjątek stanowią karty specjalne, które modyfikują przebieg rozgrywki:
SYMBOLE SPECJALNE
- Karta z dłonią – masz szczęście- gracz rozgrywający może zatrzymać tę kartę a dodatkowo nie musi wymieniać wszystkich kart znajdujących się na stosie.
- Karta ze strzałką w prawi i lewo zmienia kierunek kolejki po wymienieniu wszystkich kart w odpowiedniej kolejności.
- Karta z ludzikami pozwala aktywnemu graczowi na wybór innego gracza, który będzie musiał za niego wymienić wszystkie karty we właściwej kolejności. Element negatywnej interakcji!
- Karta z plikiem kart i ujemnymi cyferkami wymień 3 ostatnich kart (nie licząc właśnie zagranej karty) w odwrotnej kolejności.
Moja ocena
Trenujemy pamięć – prosta metoda jest najskuteczniejsza. Zasady banalnie proste a zestaw słów bardzo różnorodny. Zdecydowanie nie ma nudy – gwarantują to karty specjalne i śmiech, zastanowienie i zaskoczenie w trakcie gry gwarantowane. W zasadzie gra jest niezależna wiekowo – mogą się w nią bawić małe dzieci (tutaj tylko dla wyrównania szans polecam grać z gronem rówieśników), młodzież oraz dorośli. I każdy będzie miał sporo zabawy w zapamiętywanie bardzo różnorodnych konfiguracji.
Instrukcja opisuje dodatkowy wariant kooperacyjny, w którym walczymy z grą. Gracze będą sobie pomagali i razem ustalali wizerunki oraz ich kolejność. W przypadku pomyłki trzy karty wędrują do banku gry, kiedy prawidłowo wymieniamy karty ze stosu, taką trójkę zdobywają uczestnicy.
Ilustracje zawarte na kartach są bardzo proste, barwne i przejrzyste. Każdy będzie miał łatwość z prawidłowym nazwaniem przedmiotu, obiektu czy istoty.
Granie w „Bystre Główki” popłaca! Gra to inwestycja w lepsze wyniki edukacyjne dla dzieci. Systematyczne trenowanie pamięci gwarantuje sprawność pamięciową, przedłuża młodość umysłu. Na pewno poprawią się wam wyniki pamięciowe – a gra będzie często lądować na waszych stołach. Trening czyni mistrza.
Serdecznie zachęcam również do stosowania technik pamięciowych, aby zapamiętać jak najwięcej wyrazów w prawidłowej kolejności. Moja ulubiona technika polega na tworzeniu opowieści, której poszczególne sceny to karty i zawarte na nich rysunki. Oczywiście opowieści dalekie są od logicznej fabuły – ale dzięki temu są tak niezwykłe, że doskonale zapadają w pamięć.
„Bystre Główki” to rozgrywka, która łączy naukę i zabawę – trenujemy pamięć, pokonujemy własne ograniczenia i blokady. Systematyczna gra gwarantuje wzrost sprawności pamięciowej – a kto z nas nie chciałby mieć sprawnej pamięci i lepszych wyników intelektualnych. Wariant gry z kartami specjalnymi sporo miesza – co dodaje grze atrakcyjności i jest gwarancją zabawnych sytuacji.
Gra do kupienia kupienia TUTAJ
Dziękuję Trefl Joker Line – Fabryka Kart Trefl-Kraków za przekazanie gry do recenzji.
1 komentarz
GRAnatowy czwartek – Gotowanie. Gra edukacyjna. - Psycholog i Coach - Anna Kamyszek-Cieślarczyk · 22 lutego 2018 o 20:06
[…] GRAnatowy czwartek to seria wpisów o sprawdzonych grach planszowych – w tym tygodniu dwie pieczenie na jednym ogniu i dwa tytuły kierowanie głównie dla dzieci: Gra edukacyjna GOTOWANIE od Kapitan Nauka oraz gra dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych Bystre Główki – gra pamięciowa od Trefl Joker Line (KLIK). […]