GRAnatowy czwartek Boss Monster: Następny Poziom – już dzisiaj o 20.00. Gra która stanowi samodzielną rozgrywkę lub dodatek do gry podstawowej. Klimat rodem z dawnych gier wideo i niesamowite grafiki z mnóstwem pixeli – jak przebiega gra, czy rozgrywka jest emocjonującą oraz moja ocena. Serdecznie zapraszam.

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

 

Boss Monster: Następny Poziom

Boss Monster: Następny Poziom to samodzielny dodatek do gry Boss Monster od Trefl Joker Line. Zdecydowanie Boss zdobył sławę na świecie i na stałe wpisał się w rozgrywki gier planszowych. Pudełko dotknięte śladem czasu (zabieg nie jest przypadkowe) i pixelowe grafiki zdecydowanie robią wrażenie na fanach klasyki lat 80” i nie tylko.  Rozgrywka z gier wideo w grze karcianej – to dzieje się naprawdę! Samodzielny dodatek lub ciekawe rozszerzenie podstawowej gry wzbogacone m.in. o 12 kart bossów.

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

  • Wydawca: Trefl Joker Line
  • Projektant:  Johnny O’Neal Chris O’Neal
  • Liczba graczy: 2 – 4 osoby
  • Wiek: od 13 lat
  • Czas gry: ok. 30 minut

 

Zawartość pudełka:

  • 160 kart (w tym 12 nowych bossów!)
  • instrukcja
  • skrót zasad

Komponenty zostały wydane z dbałością o szczegóły – co do pixela. Grafiki cieszą oko i sprawiają, że gracze pamiętające gry wideo wrócą z sentymentem do czasów słusznie minionych. Pudełko ma ciekawą oprawę graficzną – sprawia, że czujemy się mocno w klimacie gry.

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

Skrót zasad:

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

 

W opanowaniu zasad pomaga karta skrótu zasad (szkoda, że tylko jedna). Gracze znający podstawową wersje gry na pewno mogą zagrać z miejsca. Jeśli to Wasza pierwsza rozgrywka – wystarczy kilkanaście minut i zasady nie będą sprawiały Wam trudności.

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

Gramy autonomicznie lub w połączeniu z podstawowym zestawem kart.

Przygotowanie gry to dobranie kart bossa, komnat, bohaterów i czarów. Do ręki dostajemy 5 kart komnat i 2 karty czarów. Budujemy naszą pierwszą komnatę, kładąc ją na lewo od karty bossa. Zaczynamy rozgrywkę. Do miasta przychodzą bohaterowie (liczba równa liczbie graczy). Ten z bossów, który posiada najwięcej symboli, interesujących danego bohatera, na kartach komnat (np. mieczy bądź sakiewek ze złotem) skutecznie przyciągnie określonego śmiałka. W przypadku remisu bohaterowie pozostają w mieście i czekają do skutku – aby w kolejnej rundzie wyruszyć na łowy. Każda runda to budowa jednej komnaty (do limitu 5 komnat). Piąta komnata powoduje także awans naszego Bossa.  Bohaterowie przemierz jacy komnaty trafiają na różne przygody – obrażenia, wybuchy, potwory czy inne ciekawe i groźne sytuacje. Gracze mogą również rzucać czary, burzyć komnaty czy działać nam na niekorzyść. Negatywna interakcja w grze boss monster jest bardzo ważnym elementem rozgrywki. Jeśli bohater zginął w czeluściach naszych komnat w naszym dorobku pozostaje jego dusza. Przejście przez lochy skutkuje natomiast zadaniem ran równych wartości ataku bohatera.

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

Gra kończy się, kiedy pierwszy gracz zdobędzie 10 punktów zwycięstwa.  Gdy suma naszych obrażeń  wyniesie 5 – automatycznie ogłosić musimy porażkę.

Moja ocena

Boss Monster: Następny Poziom to gra z klimatem – i jest to jej największy atut. Grafiki i mechanika do złudzenia jest odwzorowaniem gier wideo z poprzedniego wieku. Klimat komnat, sytuacje które mają w nich miejsce i przechodzący po podziemiach bohaterowie to naprawdę  dobra opcja na lekką rozgrywkę w trakcie której będzie sporo śmiechu oraz negatywnej interakcji.

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

W tej grze sytuacja zmienia się bardzo szybko. Limit 5 komnat oraz możliwość rozwijania komnat poprzez ich wypasione wersje narzucają sporo opcji rozgrywki i wysoką dynamikę. Bohaterowie po prostu zalewają nasze podziemia – a czary i walące się na głowy komnaty sprawiają, że sytuacja jest co najmniej gorąca i niespodziewana.

Ewentualnym minusem rozgrywki w Boss Monster: Następny Poziom jest losowość. Jak to w grach karcianych bywa zdarza się, że pójdzie nam lepiej lub gorzej na sam start. Bossowie czy karty komnat i czary – bywają bardzo ciekawe, średnie i praktycznie zapychające nam tylko rękę.

Gra przebiega dynamicznie i nawet w 4 osoby partia trwa ok 30 minut.  Gra dobrze działa w wariancie 2-3 i 4-osobowym. Nieco ciekawiej jest przy 3 i 4 osobach, ponieważ sytuacja jest bardziej dynamiczna i ilość negatywnej interakcji po prostu wzrasta.  Gra bardzo wciąga i w sposób naturalny po przegranej partii rodzi się pytanie czy to czas na rewanż? Przy dwóch graczach gra w praktyce trwa 20 minut.

20180604_0855392052979723-225x300 GRAnatowy czwartek: Boss Monster: Następny Poziom.

W praktyce powiem, że ilość dusz rośnie proporcjonalnie do czasu rozgrywki i bohaterowie nie stanowią większego wyzwania. Komnaty za to bywają bardzo straszliwe i okrutne dla przemierzających je śmiałków.  Na szczęście powoduje to sporo śmiechu i nadaje grze dynamiki.  Wiele z kart zawiera humorystyczne opisy, kilka zdań wprowadzenia do klimatu.

Okiem psychologa…

Ta gra, która pozwala przenieść się w czasie do klimatu gier wideo. Mamy tutaj okazje doświadczyć mechaniki gry wideo, zobaczyć jak wyglądają gry z ubiegłego wieku oraz poczuć mechanizm sporą dawkę negatywnej interakcji.  Jeśli lubicie opracowywać taktyczne strategie wygranej – tutaj znajdziecie odrobinę planowania taktycznego.  Gra z powodzeniem łączy pokolenia i pozwala przenieść się w klimat rozgrywki z dawnych lat.  Dobra pozycja na lekką grę. Wybitna pozycja dla fanów klimatu Boss Monster.

 

Na koniec kilka ciekawostek o grze ze strony wydawcy:

„Boss Monster”,  podstawowa gra o nieustraszonych pogromcach bohaterów, powstała za sprawą dwóch braci Chrisa i Johnny’ego O’Neal. Zaczęło się od fascynacji starymi, klasycznymi grami wideo, potem pojawił się pomysł… A gdyby tak odwrócić stereotypowe role i wcielić się w potwora, który ma za zadanie zwabić i zgładzić bohaterów, odebrać im dusze? Czy nie było by fajnie gdyby potwory, czyli rywalizujący ze sobą gracze, budowali lochy z pułapkami, śmiertelny tor przeszkód dla bohaterów? Twórcy gry zbierali fundusze na publikację gry za pomocą crowdfundingowej platformy Kickstarter. Mieli nadzieję uzbierać 12 tysięcy dolarów, obawiali się jednak, że kwota może okazać się zbyt wysoka. Nieoczekiwanie w ciągu 30 dni udało im się zebrać zawrotną sumę 215 tysięcy dolarów.

W Polsce gra ukazała się nakładem Fabryki Kart Trefl Kraków w 2015 roku i od razu zyskała wierne grono fanów. Została uznana za najlepszą grę planszową roku w kategorii Total Blackout na największym w Polsce międzynarodowym konkursie dla twórców gier podczas imprezy Pixel Heaven. Teraz do sklepów trafia niezależna kontynuacja gry „Boss Monster: Następny poziom”.

 

Do KUPIENIA TUTAJ

Dziękuję wydawnictwu Trefl za przekazanie gry do recenzji.

 

 


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *