GRAnatowy czwartek to propozycja gry planszowym z psychologiczną recenzją! Krok po kroku opis zasad, zawartość pudełka, informacje o grze i moja ocena. Dzisiaj o 20:00 Gangster City od Granna. Karciana gra dedukcyjna, w której mamy za zadanie odnaleźć sprawcę przestępstwa. Jaki był motyw, miejsce zbrodni oraz inne szczegóły, które doprowadzą graczy do odnalezienia zbrodniarza! Już od 1 do 6 graczy! Zapraszam na GRAnatowy czwartek.

GANGSTER CITY20190204_1032042114479656 GRAnatowy czwartek: dedukcyjne śledztwo z GANGSTER CITY od GRANNA

Policja nie daje rady! Miasto zalewa fala przestępstw. Komisarz Mieczysław Złapowski potrzebuje twojej pomocy, aby zapanować nad sytuacją. Czas przesłuchać świadków, zebrać dowody i wpakować zbrodniarzy za kratki. Najskuteczniejszych detektywów czeka chwała i uznanie w szeregach policji Gangster City.

Miasto zbrodniarzy i przestępców potrzebuje naszej pomocy. To czy uda się doprowadzić do pojmania przestępców zależy od Nas. Liczy się każda pomoc. Śmiało chwyć za mini pudełko i rozpocznij śledztwo. Czas ma znaczenie! Umiejętność łączenia faktów i podejmowania ryzyka również.

 • Wiek gracza:10-99 lat
 • Liczba osób:1-6 os.
 • Czas rozgrywki: 20 min.
 • Autor: Henrik Larsson, Kristian Amundsen Ostby
 • Wydawnictwo: GRANNA
 • Ilustracje: Fiore GmbH
 • Do kupienia: http://sklep.granna.pl/gangster-city

Zawartość pudełka

20190204_1032042114479656 GRAnatowy czwartek: dedukcyjne śledztwo z GANGSTER CITY od GRANNA
 • 54 karty spraw
 • 6 podstawek na kartę
 • 6 karta pomocy
 • Instrukcja
20190204_1032042114479656 GRAnatowy czwartek: dedukcyjne śledztwo z GANGSTER CITY od GRANNA

Skrót zasad:

Podstawowe zasady gry to prosta rozgrywka, której zasady możemy wytłumaczyć w 2 minuty.

Zadaniem gracza lub graczy jest odlezienie sprawcy zbrodni. Po rozłożeniu kart na stole gracz ma do wyboru w swojej rundzie jedną z dwóch dostępnych akcji::

– pobiera kartę sprawy i umieszcza ją – tyłem do siebie – w plastikowej podstawce,

– wybiera jedną z kart (spośród trzech na środku stołu lub z puli zakrytych kart) sprawdza ją i pyta jednego gracza, ile elementów łączy ją z posiadaną (zakrytą przed graczem) kartą. Wskazówka dotyczy tylko liczby wspólnych elementów tj. 0-1-2 lub 3

– ustawiamy kartę odpowiednią krawędzią w swoją stronę i…

– możemy zacząć typować.

Wygrywa gracz, który poprawnie zidentyfikuje 2 przestępców

Poza standardową rywalizacją z innymi graczami, „Gangster City” umożliwia samodzielny, bądź kooperacyjny tryb rozgrywki poprzez zajrzenie do archiwum nierozwiązanych spraw. Otrzymujemy podane w instrukcji karty, z określoną z góry liczbą cech wspólnych, a naszym zadaniem jest odnalezienie w talii tej, do której prowadzą poszlaki.

20190204_1032042114479656 GRAnatowy czwartek: dedukcyjne śledztwo z GANGSTER CITY od GRANNA

Moja ocena:

GANGSTERS CITY to propozycja dla graczy, którzy uwielbiają zagadki dedukcyjne. Zadaniem graczy jest wcielić się w detektywów, którzy przychodzą z pomocą miejscowemu specjaliście. Komisarz Mieczysław Złapowski, opowiada nam o sytuacji w mieście. Instrukcja buduje klimat i zdecydowanie zachęca do wczucia się w rozgrywkę. W grze „Gangster City” mamy za zadanie, jak najszybciej odgadnąć kim są nasi podejrzani i ustalić ich tożsamość, zanim zrobią to pozostali gracze.

20190204_1032042114479656 GRAnatowy czwartek: dedukcyjne śledztwo z GANGSTER CITY od GRANNA

Zadanie nie jest banalne. Spośród 54 sprawców tylko jeden jest przez nas poszukiwany. Do pomocą mamy kartę, która ułatwia identyfikację poszlak. Czy gra jest wciągająca? Zdecydowanie tak. Na własnych oczach wcielamy się w śledczych i zadając konkretne pytania sprawdzamy czy dobrze myślimy i jak dobrzy jesteśmy w te sprawy.

Nie ulega wątpliwością, że to prosta gra, która przeznaczona jest do lekkich graczy lub osób, które chcą się zrelaksować przed cięższymi tytułami. Motywująco wpływa dostępność innych graczy – czasu nie ma wiele. Przeciwnicy także prowadzą własne śledztwa. Umiejętność dedukcji i podejmowania ryzyka jest tutaj bardzo cenna i przydatna. Ćwiczymy także umiejętność zapamiętywania materiału dowodowego. Nasza pamięć robocza będzie aktualizowała informacje i na bieżąco je konfrontowała z stanem faktycznym.

Tryb solo jest miłym udogodnieniem i pozwala cieszyć się grą w pojedynkę. Osobiście polecam grać w grupie – im większej tym lepiej! Na uwagę zasługuję także graficzne przedstawienie kart. Na prawdę zostały solidnie wykonane i trafnie zilustrowane.

Jakieś minusy? Ja osobiście dodałabym więcej podejrzanych. Chociaż 54 opcje to nie mało, jednak w różnorodności jest sekret atrakcyjności i rozgrywka byłaby jeszcze trudniejsza i bardziej urozmaicona. Musimy także bacznie dbać o stabilność kart w podstawkach, aby nie przewróciły się. Granie na zewnątrz w wietrzny dzień może być niemożliwe.

Tytuł jest bardzo regrywalny – nigdy nie mamy pewności na jaką spośród 54 postaci trafimy!

Na koniec ogromny plus – cena. Grę kupicie za mniej niż 40zł.

20190204_1032042114479656 GRAnatowy czwartek: dedukcyjne śledztwo z GANGSTER CITY od GRANNA

Dziękuję wydawnictwu GRANNA za przekazanie gry do recenzji.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: