Dom Montessori to cykl publikacji o pedagogice Montessori w moim domu. Znajdziecie tutaj zabawki, książki i pomysły na praktyczne wykorzystanie elementów tej wartościowej pedagogiki w rozwoju, edukacji dzieci oraz w codziennym życiu mojej rodziny.

Figurki Collecta to doskonały wybór. Miniaturowe figurki przedstawiają ogromną ilość gatunków zwierząt wodnych, lądowych, gospodarskich oraz dinozaurów i mitologicznych stworów. Nauka świata na wyciągnięcie ręki z dokładnym odwzorowaniem świata zwierząt (zgodnie z pedagogiką Montessori). Figurki Collecta cechuje optymalna cena, doskonałe wykonanie z dbałością o wierność oddania kształtów i kolorów. Cała kolekcja obejmuje przeszło 530 gatunków podzielonych na 8 kategorii i 5 grup cenowych: S-small; M-medium; L-large; XL- X large; DL-Deluxe.

20180709_212934600835824-1024x576 Dom Montessori: Figurki zwierząt – nauka przez zabawę ze zwierzętami Collecta

Czemu psycholog poleca figurki zwierząt?

Zwierzęta mają ważną rolę w rozwoju dziecka. Kontakt z przyrodą kształtuje w nich ważne wartości i uczy świata takim jaki jest. Jedną z najlepszych możliwości obcowania z przyrodą jest kontakt ze zwierzęciem. Figurki Collecta dają możliwość obcowania namacalnie z ponad 530 gatunkami zwierząt i to o dowolnej porze dnia i nocy. Figurki można dosłownie poczuć we własnej dłoni. W komfortowy dla dziecka i zwierzęcia sposób można za pomocą figurki oglądać jego nogę, oczy, głowę z każdej ze stron. Zwierzątka mogą towarzyszyć nam w spacerach, wyjazdach, zabawach na świeżym powietrzu czy w domu.

20180709_212934600835824-1024x576 Dom Montessori: Figurki zwierząt – nauka przez zabawę ze zwierzętami Collecta

Dziecko przede wszystkim poznaje słownictwo (prostsze i trudniejsze), występowanie (geografia, kontynenty, środowisko występowania), zwyczaje poszczególnych gatunków, ich miejsca naturalnego występowania, podobieństwa i różnice między gatunkami czy osobnikami tego samego gatunku, charakterystyczne cechy wyglądu i zachowania. Figurka pozwala łatwiej się skoncentrować dziecku i jako element trójwymiarowy urozmaica przestrzeń, w której się uczymy i co za tym idzie, ułatwia zapamiętywanie.

20180709_212934600835824-1024x576 Dom Montessori: Figurki zwierząt – nauka przez zabawę ze zwierzętami Collecta

Można je układać w zestawy, ustawiać w domkach, ruszać nimi po wyznaczonej na dywanie czy podłodze drodze. Jedna figurka może stać się pretekstem do rozbudzenia zainteresowań dziecka na jeden szczególny temat. Dodatkowo można samodzielnie wykonać karty ze zwierzętami, które żyją w swoim naturalnym środowisku i poprosić dziecko o dopasowanie figurki do karty oraz porozmawiać o zwyczajach i ciekawostkach związanych z danym zwierzęciem. Dane zwierzę lub grupa (np. dinozaury) mogą być inspiracją do zabaw ruchowych i dźwiękonaśladowczych, zajęć tematycznych: czytania książek, zajęć plastycznych, oglądania filmów, wycieczek o tematyce związanej z danym zwierzęciem. Dzieci uwielbiają przeżywać fascynacje na dany temat. Poznają świat przez zanurzenie się w tematyce i szczegółowe poznanie kolorów, dźwięków, kształtów i ruchu.

Wybór właściwych figurek poprzedzony powinien zostać obserwacja zainteresowań dziecka. Należy zwracać uwagę na jego zainteresowania, umiejętności, fascynacje. Najmłodsze dzieci potrzebują najprostszych komunikatów. Pokazujemy im figurki, naśladujemy dźwięk zwierzęcia, porównujemy jego wygląd, czytamy książki z bohaterem, którego figurkę posiadamy. Dzieci uwielbiają również zabierać figurki w różne światy. Jeśli udostępnimy dziecku zabawę figurkami w piaskownicy, wannie, zlewie, pudełkach – będzie poznawać świat i stymulować zmysły oraz doświadczać stymulujących doznań sensorycznych.

20180709_212934600835824-1024x576 Dom Montessori: Figurki zwierząt – nauka przez zabawę ze zwierzętami Collecta20180709_212934600835824-1024x576 Dom Montessori: Figurki zwierząt – nauka przez zabawę ze zwierzętami Collecta

Starsze dzieci będą z radością układać zwierzęta we właściwych im strefach geograficznych na mapie świata. Kolekcje figurek zwierząt dziecko może podzielić na różne kategorie pod względem wielkości, szybkości, długości ciała, lat życia czy miejsca występowania dzieląc je na zwierzęta wodne, lądowe, latające, preferujące góry lub niziny, rzeki lub morza i oceany. Dziecko samo może wymyślać kryteria podziału – ucząc się przy tym o świecie. Figurkę można zakopać w piasku i wykonać prawdziwe poszukiwania archeologiczne albo zaobserwować zjawisko topnienia po wyjęciu zamarzniętej w bryle lodu figurki, którą pozostawimy w ciepłym miejscu.

20180709_212934600835824-1024x576 Dom Montessori: Figurki zwierząt – nauka przez zabawę ze zwierzętami Collecta

Figurki zwierząt to cudowna zabawa i pasja zbierania kolekcji, której bogactwo będzie powiększać się przez lata. Dzięki doskonałej jakości wykonania figurki są bardzo realistyczne i trwałe. Odporne za zarysowania, uderzenia, upadki czy działanie wody czy piasku.

Gdzie kupić?

Figurki Collecta można znaleźć np. w większych sklepach sieci Rossmann, sklepach z zabawkami i oczywiście w sklepach internetowych. Można też poprosić bliskich z rodziny o kupowanie figurek (na urodziny, na święta, upominki okolicznościowe) i sukcesywnie budować swoją kolekcję. Zobaczcie całą kolekcję figurek TUTAJ.

Informacja o figurkach oraz produktach firmy DANTE znajdziecie TUTAJ

20180709_212934600835824-1024x576 Dom Montessori: Figurki zwierząt – nauka przez zabawę ze zwierzętami Collecta


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *