Fakt czy mit? Prawda czy fałsz? Od dawna w mediach i obiegowych opinia krążą pewne treści o których zasadności można by dużo powiedzieć.  Twórczy „Crazy Nauki” podsumowali wiele ciekawych doniesień naukowych i sprawdzili z czym mamy do czynienia. Kwestia klimatu, zmian klimatu, homeopatii, GMO. Czas obalić pseudonaukowe bzdury!

20191112_171314842908509-1024x1024 „Fakt, nie mit. Obalamy naukowe mity” Aleksandra i Piotr Stanisławscy. WAB 2019

Nauka przepełniona jest mitami. Od dawna walczymy np. z popularną opinią o szkodliwości szczepionek oraz niebezpieczeństwie jakie niesie z sobą Wi-Fi czy kuchenki mikrofalowe. Czy to prawda? Jakie jest podłoże opinii oraz jaka jest merytoryczna i przystępnie podana prawda naukowa. Aleksandra i Piotr Stanisławscy zmierzyli się z niełatwym zadaniem, zebrania informacji o kilku popularnych mitach (lub faktach). W bardzo przystępny sposób opisują zjawiska, odpowiadając na pytanie: fakt czy mit!

Naukowcy mówią często językiem, który jest kompletnie nieprzystępny dla człowieka takiego jak Ty i ja. Spowodowało to, że wielu ludzi przestało szukać dowodów na słuszność badań czy informacji w źródłach naukowych. Podstawowym źródłem informacji stał się Internet i wyszukiwarka informacji. Często zapoznajemy się z informacjami na forach, w anonimowych postach znieść można wiele mitów, obiegowych i subiektywnych prawd. Czas to zmienić. Twórczy najpopularniejszego w Polsce bloga popularnonaukowego Crazy Nauka rozłożyli na czynniki pierwsze naukowe mity. Przemówili ludzkim głosem –  bez naukowych teorii i niezrozumiałych treści. Oczywiście naukowe wytłumaczenia nie są banalne i oczywiste. Bywa, że aby je doskonale zrozumieć wypada się cofnąć do treści raz lub dwa razy. Wszystko według naszych indywidualnych potrzeb.

  •  „Fakt, nie mit. Obalamy naukowe mity”
  • Autorzy: Aleksandra i Piotr Stanisławscy
  • Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
  • Premiera: 16 października 2019
  • Do kupienia TUTAJ

Książka kierowana jest do każdego tropiciela faktów. Osoby, która ceni merytoryczne informacje i uwielbia poszerzać swoją wiedzę. Każdy z mitów został opisany w podobny sposób. Początkowo zapoznajemy się z mitem oraz informacjami z nauki na ten temat. Dalej autorzy wyjaśniają szczegóły dotyczące zagadnienia oraz stawiają pytania oraz odpowiedzi oraz podsumowują zagadnienie.

Ciekawym wątkiem, który zawarty jest w publikacji „Fakt, nie mit. Obalamy naukowe mity” jest również rozważanie na temat samego mechanizmu powstawania mitu. Naukowcy pokazują jakie uzasadnienia ma pseudonauka w społeczeństwie i jakie mechanizmy psychologiczne ją warunkują. Bo jak uzasadnić to, że wiele osób nadal wierzy, że Ziemia jest płaska lub szczepionka może spowodować autyzm.

Wydanie w formie papierowej książki ze skrzydełkami. Kolorowa i nieco zabawna okładka i grafiki w środku sprawiają, że czyta się publikacje jeszcze przyjemniej.

„Fakt, nie mit. Obalamy naukowe mity” to ciekawa propozycja książkowa, zawierająca materiał do refleksji i zastanowienia oraz dyskusji w szerszym gronie. Ciekawa propozycja na prezent i książka, którą po przeczytaniu warto podać dalej!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: