Factfulness to nawyk wygłaszania opinii w oparciu o niepodważalne fakty. Fakty, które dawno przestały być rzeczywistością a opierają się np. na wiedzy z podręczników szkolnych wydanych w latach 80’ czy 90’. Nasza wiedza o świecie bardzo często pełna jest stereotypów, błędów, uproszczeń. Jest taka książka, której autorzy zadbali o to, aby raz na zawsze pozbyć się błędnych przekonań o świecie. Przekonajcie się dlaczego świat jest lepszy niż myślimy oraz jak stereotypy zastąpić realną wiedzą! Mądra i bardzo ważna książka, którą sam Bill Gates podarował wszystkim amerykańskim studentom!

 • Factfulness
 • autorzy: Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund
 • przekład: Monika Popławska
 • wydawca: Media Rodzina
 • ilość stron: 368
 • format: 145 x 205 mm
 • oprawa: twarda
 • Do kupienia TUTAJ

20181227_162528-1178823158-225x300 Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Książka, która zmienia spojrzenie na świat. MEDIA RODZINA 2018

 • JAKI PROCENT ŚWIATOWEJ POPULACJI ŻYJE W BIEDZIE?
 • DLACZEGO LICZBA LUDNOŚCI NA ŚWIECIE ROŚNIE?
 • JAKI PROCENT DZIEWCZĄT KOŃCZY SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ?
 • JAKA JEST OBECNIE ŚREDNIA DŁUGOŚĆ ŻYCIA?
 • ILE DZIECI BĘDZIE NA ŚWIECIE W ROKU 2100?

Książka zaczyna się od szybkiego quizu. Kilkanaście pytań i możliwych odpowiedzi. To okazja, aby skonfrontować swoją aktualną wiedzę na temat świata i jego przyszłości. Mamy tu pytania m.in. o zmianach klimatu, życiu w ubóstwie, średniej oczekiwanej długości życia, o zagrożonych gatunkach czy o edukacji kobiet i mężczyzn. Teoretycznie nic trudnego, wiedza powszechna. Szokujące mogą być jednak wyniki. Statystycznie szympansy mają lepszą średnią od ludzi. Autor dokładnie wyjaśnia ten fenomen odwołując się do niezaprzeczalnych faktów.

To z jakim poruszeniem spotkała się książka na świecie zasługuje na pewno na polski przekład. Od kilku miesięcy Factfulness dostępne jest w polskiej wersji językowej. Kilka miesięcy temu Bill Gates zrobił prezent wszystkim absolwentom w USA i udostępnił każdemu e-book książki „Factfulness. Ten Reasons We’re Wrong About The World – And Why Things Are Better Than You Think”. Ta książka krótko mówiąc zaintrygowała mnie bardzo!

Skoro książkę może przeczytać każdy amerykański student – tym bardziej polski magister! „Factfulness” napisana została przez Hansa Roslinga – współzałożyciela Fundacji Gapminder. Fundacja od lat szerzy informacje o świecie i zaprasza na swoją stronę internetowa na której dzieli się opracowaniem danych na temat zmieniającego się świata oraz prognoz z nim związanych. Publikacja zbiera najważniejsze błędy w postrzeganiu świata i pokazuje jak sprawa wygląda namacalnie i konkretnie. Autorzy zadbali o to, abyśmy uświadomili sobie rozmiar i wymiar postępu jakim świat w ostatnich latach uległ. Autor podkreśla, że „na świecie jest źle, ale jest naprawdę coraz lepiej!”. Pokazuje również i dokładnie objaśnia instynkty, które zakłócają nasz punkt widzenia. Jest to np. tendencja do dzielnia świata na my-oni tj. dwa odmienne obrazy czy też generalizację informacji o zmianach na świecie w kierunku pogorszenia się sytuacji globalnej. Każdy z rozdziałów dotyka innego obszaru zmiany świata. Zawartość opatrzona jest w ogrom wielu ciekawych wykresów, diagramów oraz kilka ilustracji.

20181227_162528-1178823158-225x300 Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Książka, która zmienia spojrzenie na świat. MEDIA RODZINA 2018

Factfulness działa jak mindfulness dla naszego umysłu i zasobów pamięci. Książka naprawdę może zmienić nasze myślenie i powinna urealnić spostrzeganie na wiele ważnych spraw w skali planety. Nie mamy wpływu na ładunki, którymi karmią nas media każdego dnia. Informacje z kraju i świat ociekają przemocą, biedą i nieszczęściami. Jeśli zarabiasz minimum krajową, masz dach nad głową, ciepły posiłek, auto – masz ogromne szczęście! Znacznie więcej ludzi na świecie jest w gorszej sytuacji. Dobitnie ilustruje to przykład zawarty na końcu książki, z którego dowiadujemy się według jakich kryteriów możemy podzielić poziomy życia ludzi na ziemi. Hans Rosling, pokazuje, że w rzeczywistości żyjemy w świecie znacznie bezpieczniejszym oraz dynamicznie rozwijającym się. Mylą się lekarze, dziennikarze, psychologowie, nauczyciele, politycy, studenci! Dostęp do realnej wiedzy trzeba uzyskać, aktualizować i świadomie nim podążać! Inaczej żyjemy w błędzie. Factfulness podpowiada jak skupić się na faktach i na ich podstawie budować sobie obraz świata.

20181227_162528-1178823158-225x300 Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Książka, która zmienia spojrzenie na świat. MEDIA RODZINA 2018

Szkoda, że Factfulness nie jest obowiązkową lekturą szkolną! Apeluję (razem z autorami) o spostrzeganie świata z perspektywy realnych, rzeczywistych faktów.

Na koniec kilka rekomendacji:

Świat byłby lepszy, gdyby naprawdę miliony ludzi przeczytały tę książkę. Polecam ją bez zastrzeżeń.

Bill Gates

Fenomenalna książka… Pełen pasji i erudycji przekaz, tym bardziej poruszający, że zza grobu…

Dryg do prezentacji i zachwyt statystykami autora widoczne są na każdej stronie.

Kto inny wybrałby liczbę gitar w przeliczeniu na liczbę obywateli jako przejaw postępu ludzkości?

„The Financial Times”

„Jeśli lubisz mieć rację i nie chcesz żyć w bańce błędnych przekonań; jeśli masz ochotę zmienić swoje spojrzenie na świat; jeśli jesteś gotowy wyzbyć się instynktownych reakcji na rzecz krytycznego myślenia; i jeśli do tego wszystkiego czujesz pokorę, ciekawość i lubisz poczucie zdumienia – czytaj, proszę, dalej”.

Hans Rosling


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *