„Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię” to już szóste spotkanie z rezolutną dziewczynką. Znakomita powieść Rose Lagercrantz, zilustrowaną przez Eve Eriksson wydana przez Zakamarki. Dunia rozpoczyna ferie zimowe. Bardzo tęskni za ukochaną przyjaciółką, która przeprowadziła się ze Sztokholmu do Uppsali. Upadek na nartach przyniósł Duni olśnienie – przecież musi odwiedzić koleżankę w jej urodziny. Babcia proponuję, aby Dunia pojechała samodzielnie pociągiem i podarowała koleżance coś najwspanialszego – siebie. Nie wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Będzie prawdziwie i realistycznie – zgodnie z pedagogiką Montessori.

20181021_135546835126384-225x300 Dom Montessori: Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię – Wydawnictwo ZAKAMARKI 6+

  • Tytuł: ,,Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię
  • Autor: Rose Lagercrantz
  • Ilustracje: Eva Eriksson
  • Tłumaczenie: Marta Dybula
  • Wydawnictwo: Zakamarki
  • Rok wydania: 2018
  • Do kupienia TUTAJ

Dunia mieszka w żółtym domku przy ulicy Chmielnej wraz z tatą, Kotem i świnką morską. Oczywiście w Sztokholmie – a nie jest sekretem, że skandynawskie bajki są wspaniałe. Jej historia to najnowsza część przygód szwedzkiej autorki, Rose Lagercrantz, która tworzy od 1973 roku. Dunia jest już uczennicą drugiej klasy. Właśnie zbliżają się ferie, a jej wielkim marzeniem jest zobaczenie przyjaciółki Fridy, która wyprowadziła się do Uppsali.

Dunia mieszka samotnie z tata. Jej mama zmarła a emocje związane z jej odejściem są w rodzinie do dzisiaj. Tata dziewczynki podupada na zdrowiu, smutek którego doświadcza ponownie powoduje stan w którym musi zmienić otoczenie. Postanawia przemyśleć swe życie i wyjechać w odwiedziny do rodziny w Rzymie. Dunia na ten czas trafiła do dziadków.

Razem z babcią postanawiają, że Dunia jest już na tyle duża, aby samodzielnie pojechać pociągiem. Zostaje wsadzona w pociąg i ma być odebrana na miejscu. Niestety wydarza się wielka pomyłka i po Dunię nikt nie przychodzi. Co wydarzyło się dalej…. opowieść trzyma w napięciu.

,,Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię” doskonale nadaje się do samodzielnego czytania. Zawiera bardzo dużo ilustracji. Ma krótkie rozdziały i szeroko sformatowany tekst ułatwiający czytanie. Opowieść bliska jest również dzieciom w wieku 6 lat i starszym. To historia pełna autentycznych uczuć dziecka i osób dorosłych.

,,Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię” to bardzo emocjonująca opowieść. Szwedzka literatura słynie z realistycznego odwzorowania rzeczywistości i tym razem również akcja wydarzeń zdaje się być reportażem z pięknymi dialogami oraz licznymi ilustracjami. Nie znajdziemy tutaj radosnego i beztroskiego życia młodej dziewczynki. To opowieść o prawdziwym życiu z jego prawdziwymi emocjami. Porusza temat śmierci, przyjaźni, cierpienia i smutku. Znajdziemy tutaj także autentyczną dziecięcą radość, pomysłowość i przyjaźń. Piękna książka….zauroczyła mnie i bardzo wzruszyła.

20181021_135546835126384-225x300 Dom Montessori: Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię – Wydawnictwo ZAKAMARKI 6+

Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię to trzymająca w napięciu podróż i emocjonujące perypetie bohaterki wciągają jak najlepszy film sensacyjny. Bardzo wrażliwa dziewczyna inspiruje dzieci do odkrywania tego co najważniejsze – uczuć i wartości. Sama wpada na pomysł, że może stać się prezentem dla przyjaciółki a jej obecność może przynieść jej szczęście.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *