Dom Montessori to cykl publikacji o pedagogice Montessori w moim domu. Znajdziecie tutaj zabawki, książki i pomysły na praktyczne wykorzystanie elementów tej wartościowej pedagogiki w rozwoju, edukacji dzieci oraz w codziennym życiu mojej rodziny. Ilustrowany Inwentarz drzew to książka wydawnictwa Zakamarki – doskonale wpisująca się w duch pedagogiki Montessori. Ogromna porcja wiedzy, realistyczne informacje oraz grafiki i wydanie na najwyższym poziomie. Cudowna książka, która powinna znaleźć się w każdym domu.

20180723_201807-1427058383 Dom Montessori –Książka „ Ilustrowany Inwentarz drzew ” - Zakamarki

Ilustrowany inwentarz drzew zawiera opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów z różnych stron świata. Ilustrowany inwentarz drzew to kompendium wiedzy o drzewach i przyrodzie. To książka, która uczy i zachwyca jednocześnie kunsztem wykonania.

Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka sportretowała rośliny z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Odtworzyła sylwetki, liście i korę, czasem też kwiaty i owoce wybranych drzew i krzewów, a także zwierzęta żyjące w ich bliskim otoczeniu.

Czarne kontury rysunków wykonała rapidografem i tuszem chińskim. Do kolorowania użyła akwareli, które nakładane z różną intensywnością, wspaniale oddają bogactwo odci eni i faktur spotykanych w przyrodzie.

Grafiki są wykonane z dokładnością i precyzja godną chirurgicznej ręki. Kolorystyka oraz elementy wizerunków ludzi, zwierząt dodają uroku.

Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą oraz kilkoma ciekawostkami na temat drzewa czy krzewu oraz wzbogacona jest zwierzęciem lub innym akcentem dookoła drzewa. Na rycinach przedstawiono także liście, kwiaty, owoce drzewa. To właśnie detale świadczą o klasie publikacji. Zresztą samo wydanie zostało opracowane z rozmachem (wielkość, papier, grafiki, baza wiedzy). Za pomocą książki możemy przybliżyć dzieciom kilka podstawowych faktów na temat znaczenia drzew w życiu człowieka oraz krótko nakreślić ich obecną kondycję. Wstęp zawiera także dokładne informacje o liściach wraz z budową oraz najważniejsze fakty o korze.

Książka uczy znajomości gatunków 57 drzew i wielu zwierząt. Odpowiada na pytania o wiek drzew, ich wysokość czy podpowiada łacińską nazwę. Każde drzewo to także zbiór ciekawostek i informacja o rekordach z nim związanych. Ilustrowany inwentarz drzew zachęca do spaceru z książką do parku, lasu czy ogrodu botanicznego. Zabawa i nauka w odnajdywanie drzew, porównywanie liści, suszenie ich to cudowny czas w poszanowaniu natury i w troskliwości o kontakt z przyrodą.

20180723_201807-1427058383 Dom Montessori –Książka „ Ilustrowany Inwentarz drzew ” - Zakamarki

Od teraz rozpoznawania kasztanowca, dębu, świerku, wierzby, sosny, buku, olchy będzie możliwe. Dziecięca ciekawość nie znosi braku odpowiedzi. Ta książka to także zobowiązanie i prośba (moja) do rodziców – towarzyszcie dzieciom w lekturze tej książki. Oglądajcie, porównujcie liście, rozmawiajcie o drzewie i koniecznie wykorzystujcie tą wiedzę w praktyce. Dorośli to także odbiorcy książki – sporo wiadomości wymaga powtórzenia lub poznania od podstaw. Dzieci natomiast uwielbiają wiedzieć i chwalić się swoją wiedzą: pokazywać, nazywać i znajdywać. Ogromna inwestycja w poznawanie świata – rzeczywistego i z jego pięknej strony: bogactwa królestwa drzew.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *