Dom Montessori to min. Książki które wypełnione są realizmem, dbałością o fakty, znakomitymi ilustracjami i autentycznością. Książki, które rozwijają ciekawość i uczą przez spotkanie z literatura. Perełki na polskich półkach od znakomitych wydawców. Dzisiaj Ilustrowany inwentarz ptaków od wydawnictwa Zakamarki. Zapraszam!
- tekst: Virginie Aladjidi
- ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
- tłumaczenie:Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon
- tytuł oryginału: Inventaire illustré des oiseaux
- język oryginału: francuski
- Do kupienia TUTAJ
- wiek 6+
- twarda oprawa
- 76 stron
Ilustrowany inwentarz ptaków zawiera opisy i wizerunki 76 ptaków z różnych stron świata. Przepięknie wydana publikacja to kompendium wiedzy o ptakach i ich zwyczajach, wyglądzie. To książka, która uczy i zachwyca jednocześnie kunsztem wykonania.
Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała ptaki z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Zanim około 1830 roku wynaleziono fotografię, przyrodnicy rysowali martwe lub wypchane ptaki, a ich talent sprawiał, że „ożywały” na papierze. Emmanuelle Tchoukriel tworzyła ryciny do tej książki, obserwując żywe ptaki i studiując liczne fotografie.
Grafiki są wykonane z dokładnością i precyzja godną chirurgicznej ręki. Kolorystyka oraz elementy wizerunków ludzi, zwierząt dodają uroku.
Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą oraz kilkoma ciekawostkami na temat ptaka. Znajdziemy tutaj informacje o średniej długości ciała z ogonem oraz rozpiętości skrzydeł. Na rysunkach znajdziemy skrzydlatego bohatera oraz detale w postaci np. gniazda, piór, przyrody, drzew. To właśnie detale świadczą o klasie publikacji. Zresztą samo wydanie zostało opracowane z rozmachem (wielkość, papier, grafiki, baza wiedzy). Za pomocą książki możemy przybliżyć dzieciom kilka podstawowych faktów na temat ptaków, informacje o pożywieniu, zachowaniach godowych, ważnych cechach danego ptaka. Wstęp zawiera także dokładne informacje o budowie zewnętrznej ptaka, wyglądzie ogólnym, piórach czy najbardziej rozpowszechnionych sposobach poruszania się ptaków. Ciekawostki pochłaniają i fascynują małych i dużych czytelników!
Książka uczy znajomości 76 ptaków z rodziny wróblowatych i niewróblowatych. Znajdziemy także zapis dźwięków wydawanych przez ptaki. To świetna okazja do zabawy w ptasie odgłosy, nauka rozpoznawania ich po śpiewie (i wyglądzie ).
Od teraz rozpoznawania kukułki, sowy, szczygła, bogatki, modroszki, kosa, kruka będzie możliwe. Książka opisuje także gatunki nie spotykane w Polsce jak kiwi, flaming, struś, alka, koronik. Dziecięca ciekawość nie znosi braku odpowiedzi. Ta książka to także zobowiązanie i prośba (moja) do rodziców – towarzyszcie dzieciom w lekturze tej książki. Oglądajcie, porównujcie odgłosy, rozmawiajcie o ptakach i koniecznie wykorzystujcie tą wiedzę w praktyce. Dorośli to także odbiorcy książki – sporo wiadomości wymaga powtórzenia lub poznania od podstaw. Dzieci natomiast uwielbiają wiedzieć i chwalić się swoją wiedzą: pokazywać, nazywać i znajdywać. Ogromna inwestycja w poznawanie świata – rzeczywistego i z jego pięknej strony: bogactwa ptaków.
Słuchajcie i oglądajcie uważnie – może znajdziecie w okolicy jakiegoś ptaka!
Ilustrowany Inwentarz drzew do zobaczenia TUTAJ
0 komentarzy