„Ignacy idzie do przedszkola” to przeznaczona dla przedszkolnych debiutantów książka, której treść opowiada o pierwszych dniach chłopca w przedszkolu Montessori. Krok po kroku pomaga przygotować się dziecku do nowej sytuacji  życiu. Ignacy poznaje życie przedszkolne, panujące w nim zasady oraz przekonuje się jak wiele ciepła, troski i zainteresowania może otrzymać od kolegów, Pań oraz mamy i taty w tej wyjątkowej chwili.  Książka stanowi inspiracje do bliskościowej adaptacji w każdym typie przedszkola, szczególnie dedykowana jest do przedszkoli Montessori.

20191005_133238-1343975994-768x1024 Dom Montessori: Ignacy idzie do przedszkola.  Pierwsze dni w przedszkolu Montessori. MAMANIA JESIEŃ 2019 3+

-Maria Montessori

„Najważniejszym okresem w życiu nie są lata studiowania na wyższej uczelni, ale te najwcześniejsze, czyli okres od narodzenia do sześciu lat. Jest to czas, kiedy formuje się inteligencja człowieka i nie tylko ona, ale całość jego zdolności psychicznych.”

20191005_133238-1343975994-768x1024 Dom Montessori: Ignacy idzie do przedszkola.  Pierwsze dni w przedszkolu Montessori. MAMANIA JESIEŃ 2019 3+

Nadchodzi taki dzień, kiedy dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola. Zwykle w okolicy 3 urodzin. To czas wielkiego wydarzenia w życiu młodego chłopca lub dziewczynki. Nowe miejsca, nowi ludzie, inne zwyczaje czy chociażby nie znany dotąd smak zupy. Pojawiają się momenty zwątpienia, tęsknoty. Przeplatają się one z fascynacją, radością z samodzielności oraz możliwości spotkania z innymi dziećmi w wieku starszym lub nieco młodszym.

20191005_133238-1343975994-768x1024 Dom Montessori: Ignacy idzie do przedszkola.  Pierwsze dni w przedszkolu Montessori. MAMANIA JESIEŃ 2019 3+

Publikacja pokazuje codzienność w realiach przedszkola Montessori. To inny niż tradycyjny model wychowania przedszkolnego. Może stanowić również ważny element informacyjny przy podejmowaniu decyzji o wyborze przedszkola dla niezdecydowanego jeszcze rodzica. Przedszkolny świat zaprasza dzieci do swego domu. Znajdą tam spokój, komfort, ciszę a także przestrzeń do eksplorowania otoczenia, które zostało skonstruowane według założeń włoskiej lekarki, pedagog Marii Montessori. Pomimo 100 lat od czasów, kiedy założenia swoje spisywała twórczyni metody, dzisiaj przezywają one na świecie swój renesans. Bardzo popularne i bardzo kontrowersyjne – dlaczego? Bo w przedszkolu Montessori to dziecko nalewa sobie zupę z wazy do talerza, samo także kroi nożem jabłko, a bywa, że biega w deszczu po podwórku! To wszystko dlatego, aby umożliwiać dziecku swobodną eksplorację świata i wspierać jego dojrzałość, samodzielność.

Czy Ignacy idzie do przedszkola to uniwersalna książka? Moim zdaniem nie. Dziecko, które przygotowuje się do pójścia do tradycyjnego przedszkola np. placówki publicznej może być wieloma różnicami rozczarowane lub pogubić się w nich. Z tego powodu książkę dedykuje dzieciom, które wybierają się do przedszkoli Montessori lub placówek akceptujących tzw. Adaptację bliskosciową.

Publikacja zawiera również treści dla rodziców dotyczące adaptacji przedszkolnej ws placówce Montessori.

Książka objęta patronatami: Magazyn KUKUMAG i Przedszkole ItsyBitsy

Autor: Ada Olbrycht
Ilustracje: Zosia Dzierżawska
Tytuł: Ignacy idzie do przedszkola
ISBN: 978-83-66329-12-6
Liczba stron: 38
Oprawa: oprawa twarda
Wymiary: 195×260
Premiera: 16 września 2019
Wydawnictwo: Mamania

Na koniec kilka słów o grafikach. Proste, kolorowe i spokojne. Nawiązują do treści opisanych w fabule opowieści. Całość wydane w formie książki o twardej oprawie i bogatej w treść historii. Stanowi zapis pierwszego dnia Ignacego w przedszkolu oraz informacje jak przebiegały zmiany, postępy w życiu chłopca na przestrzeni kilku następnych dni.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: