Dołek – miejsce najlepszych zabaw, przygód i spotkań towarzyskich. Najlepsze miejsce na spędzenie czasu przerwy. Niestety tylko tak twierdzą uczniowie. Nauczyciele są skrajnie innego zdania i dołożą wszelkich starań, aby utrudnić dzieciom beztroską i twórczą zabawę. Nie są w stanie jednak zniszczy w dzieciach kreatywności. Dołek – książka o pasji, radości dzieci i kreatywności z tzw. niczego. Kontrowersyjna – dlaczego?

  • Dołek
  • tekst: Emma Adbåge
  • tłumaczenie: Katarzyna Skalska
  • tytuł oryginału: Gropen
  • język oryginału: szwedzk
  • ilustracje: Emma Adbåge
  • wiek 3+
  • 36 stron              
  • Do kupienia TUTAJ
20200305_1724032053666223-1024x1024 Dołek – Zakamarki ZIMA 2020 3+

O kontrowersji zaczynać nie będziemy!

Od początku spotykamy się w książce z tytułowym dołkiem. Dołek to miejsce szczególne. Znajduje się za salą gimnastyczną. Jego historia jest bardzo prosta. Kiedyś ktoś zabrał ziemię i teraz Dołek jest głęboki, porośnięty krzewami i ma wielki, sterczący pień w końcu. Brzmi…. fantastycznie. Dołek to miejsce najlepszych zabaw dzieci z pobliskiej szkoły. Wszyscy uwielbiamy Dołek, wszyscy z wyjątkiem dorosłych. Oni go nienawidzą! Wręcz zakazują zabawę w tamtym miejscu.

I tutaj miejsce na „Kontrowersje”.

Jedna z ilustracji pokazuje wypadek. W jego wyniku dziewczynka rozbija sobie nos, z którego leci krew. Ilustracja jest dość szczegółowa. Widać krew, emocje na twarzach dzieci, wypadek.  Czy widok jest ładny? Nie. Czy jest przekłamany i drastyczny? Tutaj proszę odpowiedzieć sobie samemu. Ja uważam, że nie. Sama prawda. Moja prawie 3-letnia córka absolutnie przyjęła to jako coś co zdarzyć się może.

20200305_1724032053666223-1024x1024 Dołek – Zakamarki ZIMA 2020 3+

Wracając dalej do fabuły wydarzeń. Po wypadku, który nie był spowodowany zabawą w Dołku dorośli zakazali tam zabaw. Dni mijały na wielkiej nudzie. W końcu dzieci wróciły w ukochane miejsce. Ku zmartwieniu dorosłych. Weekend sprawił, że dołek znika. Zostaje zakopany, wyrównany. Co zrobią dzieci? Jak będą spędzać przerwy?

Kolejna książka znakomitej autorki. Autorska książka obrazkowa Emmy Adbåge uhonorowana w 2018 roku Nagrodą Augusta – najważniejszym szwedzkim wyróżnieniem dla książki dziecięcej. Pean na cześć dziecięcej zabawy jako przestrzeni wolności i wyobraźni.

Wolność i wyobraźnia – to motyw przewodni zabaw dzieci i synonim tytułowego Dołka. Dziecięca wyobraźnia potrzebuje tylko przestrzeni. Dzieci czasami potrzebują bezpiecznej bazy w której nikt im nie przeszkadza. Bazy, która pozwoli na zabawę poprzez kontakt z naturą, brudne ręce. Mało takich miejsc. Miasta są betonowe, szkoły okratowane ale bezpieczne. Często rodzice denerwują się na widok brudnego ubrania dziecka na placu zabaw. „Dołek” pokazuje co w zabawie jest najważniejsze. Pokazuje tak zwyczajnie jakie piękno tkwi w naturze i jak łatwo dziecko łapie z nią kontakt. Bez komórki w ręce czy kompleksów. Prawdziwie, zgodnie z naturą!

Uwielbiam takie książki. Uwielbiam autentyczne i prawdziwe książki. Pozwalają dorosłym skoncentrować się na tym co ważne i autentyczne. A łatwo to zagubić!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: