Zapraszam Was w podróż do lat 60.XIX wieku. Nie pojedziemy daleko – po prostu Białystok. Jednak miasto to wyglądało (i brzmiało) zdecydowanie inaczej niż dzisiaj. Wiele języków i wiele krzywd, kłótni i sporów. Ludwik postanowił to zmienić i stworzył swój nowy język. Przez lata zmieniał i modyfikował, aż powstał międzynarodowy język ESPERANTO! Historia Ludwika Zamenhofa dla dzieci! Absolutnie warto sięgnąć po „Doktor ESPERANTO i język nadziei”.

wp-1605477022778-868x1024 Doktor Esperanto i język nadziei. Mamania

Uwielbiam książki, które pozwalają dzieciom na odkrywania świata sprzed lata lub z innego punktu widzenia. Tak właśnie jest z językiem ESPERANTO i małym Ludwikiem. Jego losy sprowadzają nas do Biełegostoku lat 60. XIX wieku. Tam nie dzieje się najlepiej. Ludzie się po prostu słabo dogadują. Do tego w szkole trzeba uczyć się łaciny, greki i hebrajskiego. Jakie to trudne! Ludwik postanowił stworzyć własny język. Jego próby możecie śledzić wraz z opowieścią w książce.

Ludwik Zamenhof dokonał czegoś absolutnie wyjątkowego. Jego praca zyskała także społeczną akceptację i została bardzo doceniona na świecie.  Zamenhof napisał książkę w swoim języku i podpisał ją: Doktoro Esperanto – „ten, który ma nadzieję”. To zdecydowanie zaskoczyło samego autora. Tym bardziej, że początki pracy nad językiem oraz dalsze etapy nie były najłatwiejsze. Zresztą musicie sami się o tym przekonać.

Jednak jeśli masz marzenie, ważny cel – nie rezygnuj! Tylko wiara w osobisty sens, ciężka praca oraz wytrwałość skutkować może zadowoleniem. Swoją drogą – jak cudownie byłoby rozmawiać językiem esperanto na całym świecie!

Autor zadbał o klarowne przedstawienie realiów czasów w których żył Ludwik. Pięknie także zaprezentował to co w  historii najważniejsze czyli wartości, którymi kierował się nasz bohater.

Książka została także ciekawie zilustrowana. Grafiki oddają klimat przeszłości i niełatwych czasów. Prosta forma przekazu, estetyka i całość po prostu wygląda bardzo dobrze.

  • Autor:  Mara Rockliff
  • Ilustracje: Zosia Dzierżawska
  • Tytuł: Doktor Esperanto i język nadziei
  • Tytuł oryginalny: Doctor Esperanto and the Language of Hope
  • Tłumacz: Zofia Raczek
  • Liczba stron: 40
  • Oprawa: oprawa twarda
  • Premiera: 6 listopada 2020
  • Wydawnictwo: Mamania
  • DO kupienia TUTAJ

„Doktor Esperanto i język nadziei” to opowieść o zaangażowaniu, pracy, marzeniach. Opowieść, która mimo czasu byłego nawiązuje co aktualnych wartości i idei. Piękna i mądra książka. Ważna lekcja historii i biografia dziecięca Ludwika Zamenhofa.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *