Czy to długo, czy krótko? To zależy… 1 minuta, 5 minut, 3 godziny, 1 rok. Czy to długo czy to krótko – jak to zrozumieć i skąd to wiedzieć!? Jest taka książka, która bardzo prosto i bardzo humorystycznie mówi o czasie. Pozwala dziecku wyobrazić sobie, jak płynie czas i czy długo i krótko to coś bardzo pewnego i jednoznacznego! Pełna humoru i konkretu książka o czasie.

20190609_21503279492891-768x1024 Czy to długo, czy krótko? Względność czasu dla małych i dużych od Dwie Siostry 4/5+

Czy to długo, czy krótko?

  • tekst: Izabela Zięba
  • ilustracje: Urszula Palusińska
  • Wydawnictwo: Dwie Siostry
  • Do kupienia TUTAJ

Nie za długa i nie za krótka książka o względności czasu – dla wszystkich niecierpliwców, małych i dużych.

Ogromna prostota, ład, porządek treści oraz oprawy graficznej. Jednym słowem – konkretnie i zrozumiale dla dzieci o czasie i jego względności. A jest o czym opowiadać bo czas to dla malców pojęcie bardzo abstrakcyjne. Nie da się go zobaczyć, trudno się go mierzy a w dodatku długo i krótko to pojęcia kompletnie względne i kompletnie nie znane. Z pomocą przychodzi humorystyczna książeczka. Zobaczcie i przeczytajcie:

1 minuta.

Tyle musisz poczekać, aż mama skończy rozmowę przez telefon. Czy to długo, czy krótko?

Krótko, jeśli czekając, rysujesz patykiem po ziemi,

a długo, gdy pod ręką nie ma żadnego patyka.

45 minut.

Tyle trwa w szkole jedna lekcja. Czy to długo, czy krótko?

Dla Oli długo, gdy jest to matematyka, której nie lubi,

a krótko, gdy jest to wuef, który uwielbia.

Dzieci bardzo nie lubią czekać. Nie wiedzą także ile dana rzecz, zajęcie będzie trwać: czy długo czy krótko i ile to właściwie jest. Pojęcie czasu warto dziecku zobrazować konkretnym przykładem – tym lepszym im bardziej namacalnym.  Nie potrzebujemy znajomości zegarka, sprawności w liczeniu i mnożeniu. Książka przeznaczona jest zatem dla każdego dziecka. To jej odbiorca zna właściwy moment, kiedy jest w stanie zrozumieć czas i jego metaforę za pomocą słów, znaczeń i zegarków. Nie da się jednak przejść obojętnie wobec czasu. A jego subiektywna interpretacja to właśnie słowa długo oraz krótko. A dalej konkretnie ujęcie czasu w minuty. Gotowi na odliczanie czasu?

Osobiście bardzo się rozbawiłam podczas czytania książki Czy to długo, czy krótko? Ujęcie czasu w perspektywie kolejki po lody, lekcji wufu to doskonały pomysł. Artystyczne przedstawienie grafiki na kartach książki to także doskonały pomysł i zręczne dokonanie autorki.  Prostota, kolor i dobry (bardzo krótki) tekst. Znajdziemy także za okładką zegary, które będą wspierać dziecko w opanowaniu pojęcia czasu.

20190609_21503279492891-768x1024 Czy to długo, czy krótko? Względność czasu dla małych i dużych od Dwie Siostry 4/5+

Wydanie w formie twardej oprawy z kolorowym wydrukiem. Trwała i nośna publikacja bez zbędnych stron, które rozpraszają czy utrudniają zrozumienie treści. Tekst książki został wyselekcjonowany do wydania spośród prac zgłoszonych do drugiej edycji międzynarodowego konkursu na projekt książki ilustrowanej dla dzieci JASNOWIDZE.

Kolejna dobra książka, zresztą jak na Wydawnictwo Dwie Siostry Przystało.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: