Czternaście wilków – jaka była ich PRAWDZIWA historia! Przekonajcie się sami, ponieważ wilki z Yellowstone zasłużyły na pamięć. Niestety człowiek popełnia błędy, których konsekwencją są straszne zniszczenia dla przyrody- czego dowodem jest historia tych zwierząt. Piękna i tajemnicza opowieść, która zasługuje na opowiedzenie.

wp-16745089711194270332006922031916-800x1024 Czternaście wilków. Nasza Księgarnia ZIMA 2023
  • Czternaście wilków
  • Catherine Barr
  • ilustracje: Jenni Desmond
  • tłumaczenie: Joanna Wajs
  • Wiek: 6-14
  • Forma wydania: oprawa twarda
  • Rok wydania: 2023
  • Liczba stron: 48
  • Wymiary: 238 x 305 mm
  • Do kupienia TUTAJ

Od Wydawcy:

Gdy w baśniach rozlega się wycie wilka, mieszkańcy wiosek zamykają drzwi na cztery spusty. Z lękiem wypatrują błysku żółtych oczu w ciemności. A jednak niektórzy mawiają, że w głosie polującej watahy słychać dziką, nieujarzmioną magię.

Przez setki lat to wilki były władcami Yellowstone. Obchodziły swoje terytorium, niestrudzenie podążając za jeleniami wapiti. Z biegiem czasu jednak pojawili się tu ludzie i zaczęli zabijać. Rozwiały się bez śladu wilcze tropy. Ucichło zawodzenie szczeniąt, które uczyły się pływać w rzekach i strumieniach. 

wp-16745089711194270332006922031916-800x1024 Czternaście wilków. Nasza Księgarnia ZIMA 2023

Kiedy wybite przez kłusowników, myśliwych i farmerów wilki znikły z parku narodowego, populacja jeleni wapiti nadmiernie się rozrosła i zagroziła wielu gatunkom roślin. Część ptaków odleciała w poszukiwaniu nowych siedlisk. Nawet niedźwiedzie przymierały głodem. Na szczęście dzięki determinacji i uporowi ekologów stworzono system reintrodukcji gatunku i zimą 1995 roku do Yellowstone trafiło kilkanaście kanadyjskich wilków. Catherine Barr, która relacjonuje ich losy, w fascynujący sposób opowiada o współzależnościach w świecie przyrody. Udowadnia, że drapieżniki są niezbędne w ekosystemie, i pokazuje, jak człowiek (z niewiedzy, egoizmu lub ze strachu) narusza kruchą równowagę planety.

Moja opinia:

To bardzo ciekawa książka, która łączy wiedzę i informacje o zwierzętach z przesłaniem. Musimy być uważni dla przyrody. Wilki są tego dowodem. Mają trudną reputacje a jednocześnie zyskały też niezależność i legendarny status. Bardzo ciekawa książka, która przybliża dzieciom historie prawdziwych zwierząt, które przegrały z człowiekiem. Na szczęście nie do końca, ponieważ egoizm, strach i niewiedza człowieka nie zdołała zniszczyć wilków. Niestety spowodowała wielkie szkody w jego liczebności – zwierzaki jednak przetrwały! Mają swoje ważne miejsce w ekosystemie i nie można ich z niego na siłę wypędzać. Na uwagę zasługują także ilustracje – lekko zagadkowe, mroczne, z dużą dawką tajemniczości. Wilki zasługują na opowieść o ich losach – być może sprawią, że młodzi ludzie będą o nich inaczej myśleć…


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *