Czas! Fascynujące zjawisko i czarodziejska moc, nad którą człowiek nie ma kontroli. Dla wszystkich taki sam. Jak go ująć słowami i rozumieniem. Jak wygląda i czym się objawia. Skąd wiemy co będzie za chwilę i czym jest przemijanie, przeszłość. „Czas czarodziej” to bogato ilustrowana opowieść o tym, czym jest czas. Picturebook, który edukuje i skłania do refleksji od Wydawnictwa Babaryba.

20191028_0948161479401575-768x1024 CZAS CZARODZIEJ - edukacyjna książka o tym, czym jest czas - Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins od Wydawnictwa Babaryba

Hej! To ja, Czas Czarodziej! Ciągle pędzę, gnam przed siebie. Nikt mnie nigdy nie zatrzyma! Dzień po dniu, rok po roku, zmieniam wszystko dookoła. Z czasem sami zobaczycie moje czarodziejskie sztuczki! Przeczytajcie o mnie książkę… nie ma czasu do stracenia!

  • Czas czarodziej
  • Wydawnictwo BABARYBA
  • Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins
  • Do kupienia TUTAJ

Dzieci interesują się czasem i od najwcześniejszych momentów dzieciństwa obserwują jego przebieg. Tylko jak go zrozumieć skoro go nie widać? Dorośli również zmagają się z trudnością rozmowy o czasie. Jak wytłumaczyć dziecku, aby zrozumiało czym jest czas? Jak w łatwy i atrakcyjny sposób zaobserwować czym jest szybko, wolno, co zmienia się w życiu dziecka pod wpływem uciekającego czasu?

W picturebooku dominuje obraz, którego uzupełnieniem jest krótki tekst. Opis w punkt, w jednym zdaniu podsumowuje i daje wnioski o czasie. A grafika symbolizuje jego przepływ. I tak mamy przykładowo pokazany ołówek, który z biegiem czasu staje się coraz mniejszy, albo spodnie, które są  po czasie za krótkie. Zresztą z czasem zmienia się bardzo wiele: „Z czasem chleb czerstwieje”, „Nieprzycinana grzywka wpada do oczu”, „Z czasem ładne może nam zbrzydnąć”, „Wzrok przyzwyczaja się do ciemności” itd.

Publikacja jest w zasadzie niezależna wiekowo. Dobra dla przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Na różnych etapach rozwoju dziecko znajdzie dla siebie indywidualne rozumienie czasu, przykłady staną się coraz lepiej zrozumiane. Książka skłania także do refleksji i poszukiwań zarówno przykładów z książki jak i odnajdywania własnych obserwacji upływającego czasu.

CZAS CZARODZIEJ to książka autorskiego duetu Madaleny Matoso oraz Isabeli Minhos Martins. Książki tych autorek są w Portugalii bardzo popularne, wielokrotne nagradzane oraz tłumaczone na wiele języków. Madalena Matoso wydała w Polsce m.in. KLAPU KLAP, WYTWÓRNIK GÓRĄ oraz W NASZYM DOMU JEST (razem z Isabel M. Martins).

Książka nie zawiera opowieści, morału czy opisu dziejów bohatera. Jest mądrym i refleksyjnym opisem przykładów upływającego czasu.  Czasu, który obserwujemy codziennie TU i TERAZ. Bystre oko dostrzega zmiany, jakie powoduje czas i potrafi się do nich przygotować, rozważyć konsekwencje, przebieg wydarzeń.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: