Córka głosu. Księga życia Hili Campos
Autorka: Agnieszka Wojdowicz
- Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
rok wydania: 2018
liczba stron: 416
„Córka głosu. Księga życia Hili Campos” zabiera nas do roku 1597. Chrześcijańska Wenecja zmienia się – jej uliczki zamieszkują wygnańcy. Za murami getta swoje codzienne radości i smutki przezywają Żydzi. Kupiec Menachem Campos wypływa do Stambułu w poszukiwaniu drogocennych towarów na handel. Jeden z jego synów również ma kupiecką smykałkę, drugi jest uznanym medykiem, a trzeci praktykuje w zakładzie jubilerskim. Główna bohaterka historii – 17 letnia Hila (jego córka), szykuje się do zaślubin, a młoda synowa spodziewa się narodzin upragnionego syna. Wydaje się, że los sprzyja bohaterom opowieści. Do czasu…
Losy ludności żydowskiej w Wenecji.
Bohaterowie opowieści mieszkają w pierwszym na świecie gettcie, które zostało utworzone na początku XVI wieku w Wenecji w najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy miasta. Getto w najbardziej szczytowym momencie mieściło nawet 5 tysięcy osób. Z historii dowiadujemy się jak wyglądały losy (prawa, przywileje, zakazy) ludności żydowskiej – np. zakazane było kupowanie ziemi na własność oraz opuszczanie terenu getta po zachodzie słońca. Żydzi musieli płacić specjalne podatki np. od spożycia soli), oraz musieli nosić żółte piętno (naszywki i beret) poza terenem getta.
„Księga życia Hili Campos” to intrygująca opowieść o nie łatwych losach sefardyjskich Żydów, wygnanych w 1492 roku z Hiszpanii edyktem króla Ferdynanda i królowej Izabeli. Autorka wprost przenosi nas na ulice Wenecji XVII wieku. Czujemy uliczne zapachy, widzimy Plac Św. Marka pełny targujących, w wyobraźni słyszymy gwar tętniącego życiem miasta. Losy bohaterów dalekie są od radosnego pasma sukcesów. Przed rodem Composów czas próby i konieczność poszukiwania swojego miejsca – „città ideale” – miasta idealnego. Czy to możliwe, że znajduje się ono w Polsce?
To pierwszy tom dylogii „o zakazanych namiętnościach, fascynujących i niebezpiecznych peregrynacjach, wielkich interesach, osobliwościach odkrytego świata i miłości do ksiąg, lecz przede wszystkim o trwałości więzów rodzinnych”, jak opisujeKsięgę życia Hili Campos sama autorka. Hila w Córce głosu odkrywa wspomnienia sprzed lat. Jak sama mówi: „Zdarzenia, które opiszę dla przestrogi i nauki moich najdroższych dzieci, oraz by przetrwała o nich pamięć”. Autorka powieści korzysta z licznych metafor, misternie dobiera słowa, przeplata zręcznie wątki z historii, psychologii, medycyny, socjologii czy religioznawstwa. Ta książka wzrusza, wprowadza w zadumę i zaskakuje.
Do kupienia TUTAJ
0 komentarzy