Córka głosu. Księga życia Hili Campos

Autorka: Agnieszka Wojdowicz

  • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
    rok wydania: 2018
    liczba stron: 416

img_20180302_165712_660-996700060-245x300 Córka głosu. Księga życia Hili Campos - Agnieszka Wojdowicz

Córka głosu. Księga życia Hili Campos” zabiera nas do roku 1597. Chrześcijańska Wenecja zmienia się – jej uliczki zamieszkują wygnańcy. Za murami getta swoje codzienne radości i smutki przezywają Żydzi. Kupiec Menachem Campos wypływa do Stambułu w poszukiwaniu drogocennych towarów na handel. Jeden z jego synów również ma kupiecką smykałkę, drugi jest uznanym medykiem, a trzeci praktykuje w zakładzie jubilerskim. Główna bohaterka historii – 17 letnia Hila (jego córka), szykuje się do zaślubin, a młoda synowa spodziewa się narodzin upragnionego syna. Wydaje się, że los sprzyja bohaterom opowieści. Do czasu…

 

Losy ludności żydowskiej w Wenecji.

Bohaterowie opowieści mieszkają w pierwszym na świecie gettcie, które zostało utworzone na początku XVI wieku w Wenecji w najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy miasta. Getto w najbardziej szczytowym momencie mieściło nawet 5 tysięcy osób. Z historii dowiadujemy się jak wyglądały losy (prawa, przywileje, zakazy) ludności żydowskiej – np. zakazane było kupowanie ziemi na własność oraz opuszczanie terenu getta  po zachodzie słońca. Żydzi musieli płacić specjalne podatki np. od spożycia soli),  oraz musieli nosić żółte piętno (naszywki i beret) poza terenem getta.

„Księga życia Hili Campos” to intrygująca opowieść o nie łatwych losach sefardyjskich Żydów, wygnanych w 1492 roku z Hiszpanii edyktem króla Ferdynanda i królowej Izabeli. Autorka wprost przenosi nas na ulice Wenecji XVII wieku. Czujemy uliczne zapachy, widzimy Plac Św. Marka pełny targujących, w wyobraźni słyszymy gwar tętniącego życiem miasta.  Losy bohaterów dalekie są od radosnego pasma sukcesów. Przed rodem Composów czas próby i konieczność poszukiwania swojego miejsca  – „città ideale” – miasta idealnego. Czy to możliwe, że znajduje się ono w Polsce?

img_20180302_165712_660-996700060-245x300 Córka głosu. Księga życia Hili Campos - Agnieszka Wojdowicz

 

To pierwszy tom dylogii „o zakazanych namiętnościach, fascynujących i niebezpiecznych peregrynacjach, wielkich interesach, osobliwościach odkrytego świata i miłości do ksiąg, lecz przede wszystkim o trwałości więzów rodzinnych”, jak opisujeKsięgę życia Hili Campos sama autorka. Hila w Córce głosu odkrywa wspomnienia sprzed lat. Jak sama mówi: „Zdarzenia, które opiszę dla przestrogi i nauki moich najdroższych dzieci, oraz by przetrwała o nich pamięć”. Autorka powieści korzysta z licznych metafor, misternie dobiera słowa, przeplata zręcznie wątki z historii, psychologii, medycyny, socjologii czy religioznawstwa. Ta książka wzrusza, wprowadza w zadumę i zaskakuje.

Do kupienia TUTAJ


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: