Książka, która zmieniła moje życie. Harry Potter od zawsze budził emocje. Doskonale pamiętam te, który towarzyszyły przy jego premierze. Sama czytałam go całą noc nie mogąc tak zwyczajnie przestać. Pamiętam też  srogi zakaz proboszcza. Dzisiaj jako pokolenie dorosłych już czytelników sięgamy do niego na nowo, opowiadamy o nim młodzieży i dorosłym. Zapytałam Nauczyciela Roku 18’  i twórcę Zakonu Feniksa – Przemka Staronia co zmienił w jego życiu Harry Potter. Jakie przesłanie ukryte jest w magicznej opowieści? Zapraszam do rozmowy i czekam na Wasze refleksje!

z24250862qprzemyslaw-staron-nauczyciel-roku-20181574626422. Co zmienił w naszym życiu Harry Potter? W rozmowie z Nauczycielem Roku 2018 Przemysławem Staroniem.

Czy pamiętasz kiedy po raz pierwszy poznałeś Harrego i jak to spotkanie wyglądało? Przywołaj swoją pierwszą reakcję na książkę?

Tak, pamiętam bardzo dokładnie. Byłem w I klasie liceum i zachorowałem. Mój kolega, który mnie odwiedzał i przynosił lekcje, przyniósł któregoś dnia I tom Pottera. Kojarzyłem już tę książkę, ale myślałem, że jest dla dzieci. Teraz w sumie nic nie stało na przeszkodzie, żeby ją przeczytać. Z każdą stroną i każdym rozdziałem zaczynałem doświadczać jej magii. Pamiętam, że dwa dni później poprosiłem tego kolegę, żeby kupił mi następny tom. A kolejne dwa dni później poprosiłem o to mamę. 

Co zmienił w Twoim życiu Harry Potter?

Bardzo wiele. Gdy zacząłem zakochiwać się w tym uniwersum, pisałem swoje… powieści. A przynajmniej coś, co wydawało mi się, że będzie powieściami (śmiech). Po Potterze nie miałem wątpliwości, że chcę fabułę osadzić wśród uczniów i nauczycieli, tylko zamiast Hogwartu stworzyłem projekt nazwany Via Humanistica. Ostatecznie życie kręciło mnie zawsze bardziej niż pisanie o nim, dlatego przeniosłem moje pomysły na realną pracę. Nigdy nie sądziłem, że to wszystko tak zatrybi, mimo że od liceum miałem intuicję wyrażaną słowami Wyspiańskiego – „teatr mój widzę ogromny”. 

Czy któryś z bohaterów powieści J.K. Rowlinng jest Tobie szczególnie bliski?

Jest to niełatwe pytanie, gdyż odpowiedź na nie zmieniała się w ciągu mojego życia. Na pewno utożsamiałem się z profesorem Lupinem – już wtedy czułem, że chcę być nauczycielem i to takim jak on, dobrym, uczącym tego, co faktycznie potrzebne, oraz wykorzystującym ciekawe metody. Później blisko mi było do Dumbledore’a, zwłaszcza gdy dowiedziałem się, że był gejem i w młodości przeżył nieszczęśliwą miłość. Natomiast gdybym chciał się np. przytulić do któregoś z bohaterów, bez wątpienia byłaby to Molly Weasley.

Jakie ukryte znaczenie mają w sobie opowieści o Harrym? Jakie wzorce daje czytelnikom Harry?

Kiedyś przeczytałem w jednej z książek z serii TED, że cykl powieści o Potterze to traktat filozoficzny ubrany w szaty opowieści dla dzieci. Myślę, że ukrytych znaczeń i wzorców jest mnóstwo. Ja osobiście najbardziej cenię przesłanie dotyczące miłości, przyjaźni, solidarności, podejścia do śmierci i aspekt antydyskryminacyjny. No i nie ukrywam, że ponadto jestem wdzięczny Rowling za tak wspaniałe operowanie odniesieniami do kultury i mitologii oraz czerpanie bogactwa z języka łacińskiego.

Harry Potter zrewolucjonizował rynek czytelniczy na świecie. Jesteśmy urodzeni pod koniec lat 80. i dorastaliśmy z Harrym Potterem.  „Pokolenie Pottera” jednak już dorosło. Jakie książki polecisz dorosłym fanom Harrego Pottera?

To jest pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć tak jednoznacznie. Wszystko bowiem zależy od tego, co kogo pociągała w uniwersum Pottera. Ja odnalazłem w nim tak wiele elementów – niezwykły świat przedstawiony, klimat, humor, filozoficzność problematyki, kreatywność, niezwykłą realizację założeń literatury fantasy, walory książki przygodowej, niesamowite suspensy charakterystyczne dla kryminałów – że trudno mi wskazać książkę, która by realizowała to wszystko. Może trochę przewrotnie odpowiem: niech każdy sobie odpowie na pytanie, co go kręciło w Potterze, i będzie łatwiej udzielić tej odpowiedzi. Można do mnie pisać 🙂 Jeśli naprawdę miałbym polecić coś, co stało się po Potterze moją kolejną mitologią, to mogę rzec śmiało i uczciwie: uniwersum Shaun Tana.

KONIEC

Dziękuję Przemkowi za rozmowę – dla mnie to osobista wymiana spostrzeżeń i możliwość przekazania przesłania o tej niepozornej książce, która często kojarzy się dziecinnie. Wspaniałe wydanie od lat dostarcza Wydawnictwo Media Rodzina. Z każdym wydaniem coraz bogatsze a nawet dostępne w wersji ilustrowanej (autor tworzy kolejne tomy). Taka kolekcja to doskonały prezent i świetna inwestycja w młodego człowieka. Pozwala mu rozwijać się intelektualnie i uwrażliwia na piękno, człowieka, klimat opowieści. Zapraszam KAŻDEGO (bez względu na wiek) na spotkanie z Harrym. Gdziekolwiek jesteście i gdzie będziecie.

Harry Potter dostępny TUTAJ

Przemysław Staroń

Psycholog i kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS i współzałożyciel Centrum Rozwoju Jump, w ramach którego wspiera rozwój i stymuluje umiejętność myślenia młodzieży, dorosłych i seniorów.

Nauczyciel mianowany, twórca Zakonu Feniksa, nagrodzony przez Komisję Europejską orędownik spotkań pokoleń.

Tutor ponad 30 finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej, fan kreatywnego nauczania i twórca pracowni #utrzy, jako prekursor wykorzystania Snapchata w edukacji nazywany profesorem Snapem.

Nauczyciel Roku 2018. Wybrany Człowiekiem Roku 2019 w kategorii “Wzorowe sprawowanie” w plebiscycie czytelników “Gazety Wyborczej”.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: