Co mówi tata Alberta?

20180829_2134521921292972-225x300 Co mówi tata Alberta?  Nowość z serii o Albercie i tacie od Wydawnictwa Zakamarki.

  • tekst: Gunilla Bergström
  • ilustracje: Gunilla Bergström       
  • tłumaczenie: Katarzyna Skalska
  • tytuł oryginału: Vad sa pappa Åberg?
  • język oryginału: szwedzki
  • wiek 3-6 lat
  • do kupienia TUTAJ

Co mówi tata Alberta? to kolejna opowieść o zabawnym chłopcu o imieniu Albert. Tym razem czeka go bardzo pracowity dzień i bardzo dużo pośpiechu. Czy tata odłoży na bok wszystkie myśli i złote rady?  Czy jest szansa, że zdążą ze wszystkim i nie popełnią żadnej wpadki? Jedno jest pewne – taki dzień zapada w pamięć i uczy, że na wszystko przyjdzie czas. Zamiast się spieszyć i robić głupie błędy lepiej poczekać, dobrze podzielić się obowiązkami i spokojnie zrobić to co należy.  Jak mawia tata „Wszystko ma swój czas”, „Po kolei! Nie łap kilku srok za ogon!” Te i inne powiedzonka (oraz wiele symbolicznych lub metaforycznych znaczeń znajdziecie w kolejnej książce o Albercie.

20180829_2134521921292972-225x300 Co mówi tata Alberta?  Nowość z serii o Albercie i tacie od Wydawnictwa Zakamarki.

Książka to zabawna opowieść z mądrą prawdą – aby zrobić coś dobrze pośpiech nie jest wskazany. Wie to najlepiej tata Alberta. Z książki dowiemy się także jak wartościowa może okazać się pomoc przy wykonywaniu domowych obowiązków oraz zobaczymy niecodzienną oprawę graficzną. Znajdziemy tam charakterystyczną kreskę oraz grafiki w formie kolażu. Kolory, układ graficzny czcionki oraz miny bohaterów budują emocje opowieści. Mały czytelnik z łatwością jest w stanie wejść w emocjonalną empatię z głównym bohaterem. W serii ukazało się kilka kanaście książek, a każda zabawna i mądra jednocześnie:

 

Albert to znana postać na całym świecie. Również w Polsce dzięki wydawnictwu Zakamarki możemy śledzić jego losy. Albert mieszka z tatą oraz kotem Puzlem. Bywa, że ma drobne kłopoty w codziennych zadaniach, często rano się grzebie a jeszcze częściej wpada na świetne pomysły. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

 

Sława Alberta:

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.

W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Przy okazji jubileuszu Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”. Książki o Albercie cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż powstają nowe.


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *