Kanoniczna biografia kobiety, która zmieniła na zawsze myślenie o edukacji i wychowaniu dzieci. Twórczyni pedagogiki Montessori. Matka, lekarka, pedagog, kobieta – opisów na Marię Montessori jest wiele. W najnowszej biografii potrzeba było aż 450 stron, aby opisać najważniejsze fakty z życia bohaterki. Bardzo dokładne studium losów Marii Montessori, które wykracza poza opis wydarzeń. Dokładne, ciekawe i zmieniające nie jedno myślenie o edukacji i wychowaniu dziecka. Bardzo dobra ksiażka! „Maria Montessori. Historia aktualna.” Wydawnictwo Mamania.

wp-1605396229815-1024x1024 Biografia: Maria Montessori. Historia aktualna. MAMANIA -JESIEŃ 2020
  • Tytuł: ,,Maria Montessori. Historia aktualna”
  • Autor: Grazia Honegger Fresco
  • Tłumaczenie: Jowita Maksymowicz-Hamann
  • Wydawnictwo: Mamania
  • Rok wydania: 2020
  • 450 stron
  • Do kupienia TUTAJ

 „To najlepsza biografia Marii Montessori, jaką znam. Grazia Honegger Fresco jest montessorianką z serca i duszy, obdarzoną głęboką znajomością życia i działalności Marii Montessori, a jej książka nie jest ani nudną powtórką już znanych informacji, ani hagiografią. Autorka przeprowadziła bardzo dokładne badania we Włoszech i za granicą, sprawdzając oryginalne i prywatne dokumenty Marii Montessori oraz jej rodziny, a także słuchając tych, którzy znali ją osobiście. Wynikiem jest to całkowicie oryginalne arcydzieło”. Carolina Montessori (prawnuczka Marii Montessori).

Pedagogika Montessori zmieniła podejście do edukacji milionów osób na całym świecie. Skąd się wywodzi? Na czym polega? I kim była jej autorka?

„Maria Montessori. Historia aktualna.” To odpowiedź na wiele pytań i wejście do świata wydarzeń sprzed wielu lat. Opowieść o losach, wydarzeniach i przemyślanach znakomitej osoby.  Maria Montessori to kobieta niezwykła. Aż ciężko sobie wyobrazić jakie rewolucje i zarazem kontrowersje wprowadziłaby do systemu edukacji żyjąc współcześnie. By poznać jej życie musimy cofnąć się do roku 1870. Jak wyglądało życie 150 lat temu? W jakiej rodzinie przyszła na świat Maria Montessori, co spotkało ją w życiu i spowodowało, że stała się słynną lekarką oraz działaczką , pedagogiem? Jakie osoby spotkała na swej drodze oraz dzieci z którymi pracowała.

Pedagogika Montessori jak i jej autorka budzi wiele kontrowersji. Zaprzecza wielu trendom, które lansują media czy system edukacji w Polsce i na świecie. Jej autorka to kobieta niezwykła. Katoliczka, feministka, filantropka. Uczona, która zwiedziła świat jak i kobieta, która doświadczała wielu trudności i kryzysów. Zdobywczyni naukowych tytułów, wytrwały pracownik naukowy, matka która oddaliła się od własnego dziecka.  Wiele ma do powiedzenia historia Marii Montessori.

,,Maria Montessori. Historia aktualna” to opowieść od wczesnych lat młodości do samej śmierci autorki. Dokładna i bardzo skrupulatna opowieść losów, pełna nazwisk i miejsc. Dzięki cennemu wkładowi prawnuczki Marii, Caroliny Montessori, książka zawiera wiele nieznanych dotąd faktów z życia i pracy Marii. Momentami przytłaczająca i skomplikowana. W wielu momentach interesująca i skłaniająca do refleksji, pobudzająca wyobraźnię.

Opowieść, która da dzisiaj nam obraz niezwykłej kobiety. Marii Montessori w 150 lat od jej urodzin. Opowieść, która na pewno wielokrotnie wzbudzi refleksje i zaciekawi szczegółami.  Tym bardziej, że pedagogika Montessori coraz szerzej istnieje w mentalności polskiego rodzica. Książka pozwala na pozyskanie szerszego spojrzenia na metodę jak i jej autorkę.

Kanoniczna biografia kobiety, która zmieniła myślenie o wychowaniu i edukacji dzieci. Autorka pedagogiki Montessori – kobieta niezwykła od dzisiaj może być nam bliższa. Wystarczy sięgnąć po ,,Maria Montessori. Historia aktualna” i cofnąć się o 150 lat, kiedy urodziła się maleńka Maria. To co wydarzyło się dalej jest już na wyciągniecie ręki – sięgnijcie po biografię, aby przekonać się jak powstała jedna z najbardziej znakomitych nauk o wychowaniu i rozwoju dziecka!


annakamyszek

Anna Kamyszek-Cieślarczyk – psycholog, coach, trener biznesu i umiejętności psychospołecznych. Pasjonatka rozwoju i wspomagania potencjału. Mama, żona i szczęściara.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *