15 września to światowy Dzień Kropki! Święto kreatywności, odwagi i zabawy obchodzone w ponad 150 krajach. Motywem przewodnim 15 września jest KROPKA! Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Zapraszam do wpisu w którym dowiesz się 4 rzeczy o wspieraniu kreatywności twojego dziecka oraz poznasz 4 kreatywne książki.
4 rzeczy których nie wiesz o wspieraniu kreatywności twojego dziecka
Kreatywność to „postawa, która umożliwia z jednej strony odnalezienie nowych aspektów w tym, co znane i bliskie, z drugiej zaś stawanie w obliczu tego, co nowe i obce, i za pomocą istniejącej już wiedzy przetworzenie go w nowe przeżycie” (Erika Landau). Kreatywność to świeże spojrzenie! Umiejętność dostrzegania niezwykłych momentów, zastosowań, tworzenie nowego z tego co znane, zwyczajne czy pospolite. Jak rozwijać kreatywność u dzieci? Czego potrzebują, aby korzystały z drzemiącego w nich potencjału?
-
Zachęta zamiast pochwały.
Zachęta jest jak paliwo, które umożliwia przejazd pojazdu. Jak woda, która daje życie. Zachęta pozwala dzieciom poczuć się pewnym siebie. Pomaga im znaleźć drzemiącą w nich samych odwagę, która umożliwia naukę na błędach i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Niezbędne do rozwoju i kreatywnej twórczości. Pochwały działają jak hamulec na motywację. Uczą dzieci, że najważniejszą rzeczą jest zadowalanie innych. Poza krótką radością nie kształtują w dziecku dążenia do rozwoju. Prawidłowa zachęta musi być konkretna i wyzwalająca w dziecku przestrzeń do rozmowy i nauki, np.
zamiast pochwały: „ Cudowny – to najpiękniejszy obrazek jaki widziałem w życiu”
zastosuj zachętę: „ Widzę, że naprawdę lubisz kolor zielony i niebieski. Opowiedz mi więcej o tych kształtach – o tych (i wskaż palcem).
Zachęta ma swojego adresata. Jest indywidualna i ma swój czas. Działa tylko w konkretnej sytuacji do konkretnego dziecka. Takie dziecko bez trudu poczuje, że zauważyłeś co zrobiło, wie że kierowałeś słowa właśnie do niego. Dziecko uczy się dzięki zachęcie polegać na własnych umiejętnościach, jest twórcze i wolne od obaw.
-
Otaczaj się kulturą i sztuką
Kreatywność to także czerpanie wzorców z otoczenia. Kultura zaprasza do aktywnego udziału. Dziecko może być jej uczestnikiem jeszcze będąc w brzuchu mamy. Obcowanie ze sztuką kształtuje poczucie gustu, wrażliwość na sztukę, estetykę formy oraz prawidłowe wzorce zachowania. Wspólne wyjścia do teatru, muzeum czy na wydarzenia kulturalne organizowane np. w plenerze są świetną okazją na spędzanie atrakcyjnie czasu oraz stają się naturalną częścią życia dziecka. Wiele instytucji kulturalnych organizuje zajęcia atrakcyjne dla dziecka. Podczas codziennej zabawy zadbaj o tło muzyczne, zachęcaj do tańca czy zabaw plastycznych.
3. Korzystaj z tego co masz – bądź inspiracja dla dziecka
Tato i mamo – jesteś mapą dla dziecka. Mapą po której chodzi twoje dziecko. Inspirujesz swoim wyglądem, zachowaniem itd. Bądź świadomym rodzicem, który wspiera twórczość dziecka. Używaj języka dostosowanego do odbiorcy. Stosuj otwarte pytania, pobudzaj wyobraźnie dziecka mówiąc np. „wyobraź sobie, że jesteś zwierzęciem, kwiatem, kamykiem nad morzem…”. Korzystaj z przedmiotów, które masz dookoła siebie. Koc może stać się namiotem, butelka grzechotką a przybory kuchenne zamienić się mogą w pieczątki podczas zabaw plastycznych. Czytajcie bajki, piszcie własne historie, wykonujcie samodzielnie zabawki. Otaczajcie się muzyką, grajcie na wykonanych samodzielnie instrumentów, śpiewajcie i tańczcie. Inspiruj się grupami na fb lub zdjęciami na pinterescie. Zabieraj dziecko na wycieczki. Pozwól mu uprawiać ogródek, robić albumy z pamiątkami czy zielniki. Zachęcaj je do robienia zdjęć, modeli samolotów czy puszczania latawców.
4.Siła prostoty
Pięćdziesiąt lat temu pracownik IKEA Gillis Lungren nie mógł zmieścić stołu do bagażnika auta. Problem przestał istnieć w momencie odkręcenia nóg. Tak powstał pomysł robienia płaskich paczek, które można kupić w sklepach IKEA na całym świecie. NASA wydała tysiące dolarów na badania, których celem było skonstruowanie długopisu działającego w kosmosie – dopiero po czasie wpadli na to, że notatki można robić ołówkiem. Zgodnie z zasadą brzytwy Ockhama zawsze powinniśmy dążyć do najprostszych rozwiązań. Kreatywność często pojawia się podczas swobodnego działania, relaksu i odpoczynku. Szukajcie kreatywnych zastosowań dla codziennych przedmiotów. Jak tytułowa kropka – jeden prosty wzór może okazać się prawdziwym dziełem sztuki. W prostocie jest siła i olbrzymia twórcza moc.
4 kreatywne książki których (może) nie znasz.
- Kropka
- Autor: Peter H. Reynolds
- Do kupienia TUTAJ
Książeczka „Kropka” Petera Reynoldsa „ opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dziewczynka dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Każde słowo (a jest ich bardzo mało) ma tutaj szczególne znaczenie. Ilustracje oraz akacja wydarzeń to prawdziwa rakieta motywacyjna oraz wielka porcja pewności siebie i kreatywności dla dzieci. Znakomite rysunki opowiadają historię w zasadzie samodzielnie. Tekst tylko dodaje szczegóły. Sympatyczna Vashti nie da się nie lubić. Książka doczekała się polskiej premiery nakładem najbardziej kreatywnego wydawnictwa w Polsce tj. Mamania.
- To nie jest książka
- Autor: Jean Jullien
- Do kupienia TYTAJ
Kreatywna, kartonowa książka francuskiego ilustratora Jeana Julliena.
Jeśli nie książka, to co? Namiot, komputer, boisko tenisowe a może domek, który zaprasza do swojego wnętrza. Innym razem pianino na którym zgrasz lub skrzynka z narzędziami i paszcza ogromnego potwora. Każda strona to inna ilustracja i brak tekstu. Tylko od nas zależy co z nią zrobimy. Możemy wprowadzić nasze palce, zabawki, czy rozpocząć opowieść. Alternatywa dla komputera – i jakże zabawne dziecięce nazwy plików. Książka, którą pokochała moje roczna córka. Jest z nami od kilku miesięcy i niezmiennie towarzyszy w zabawach i poznawania kreatywnego świata. Znakomita do zabawy razem z dzieckiem i wspólnego odkrywania sekretów na kolejnych stronach. Książka nie daje treści – to w zasadzie otwarte światy do których wpuszczamy dziecko wraz z jego ogromnym potencjałem wyobraźni i kreatywności.
- Start. Design dla nastolatków i nie tylko
- Autor: Chip Kidd
- Producent: Mamania
- Do kupienia TUTAJ
Propozycja dla nastolatków, których kreatywność idzie w parze z warsztatem technicznym i wiedzą o projektowaniu wizualnym. Książka zawiera ogromną porcje wiedzy z zakresy design oraz bardzo dużo przykładów na jej praktyczne zastosowanie. Błyskawiczny przewodnik po świecie projektowania graficznego z przykładami. Autor uczy myśleć kreatywnie i twórczo – jak projektant. Publikacja przeprowadza przez proces projektowania krok po kroku kładąc akcenty na:
- Formę
- Typografię
- Treść
- Pomysł
- 10 pomysłów – zadania do samodzielnego wykonania wraz z przykładami
Jak grafik komunikuje się ze światem i po czym poznaje się udany projekt?
Czym jest skala, co wyrażają pionowe linie i po co nam tyle różnych krojów pisma?
Czy kreacja to manipulacja?
Do czego służy czerwony kolor i dlaczego okładka tej książki jest, hmm, dziwna?
Start. Design dla nastolatków i nie tylko uczy, inspiruje i motywuje do tworzenia. Dojrzałego, mądrego oraz pozwala stać się nastolatkom (i nie tylko) projektantami przez wielkie P.
Kilka słów o autorze – Chip Kidd to amerykański grafik o statusie gwiazdy rocka i niezwykle ceniony projektant ponad 1000 okładek . W przystępny sposób wyjaśnia tajniki projektowania, aby pokazać, jak najpełniej można wykorzystać swój potencjał tworzenia.
Psychologia geniuszu. Odblokuj talenty i kreatywność swojego dziecka
„Jest jednak faktem, że nasze dzieci należą do najbystrzejszego pokolenia ludzi, jakie kiedykolwiek istniało. Ta najnowsza wersja człowieka jest o 40 procent bardziej inteligentna niż przeciętna młoda osoba w 1950 roku. W zeszłym stuleciu średnia wartość ilorazu inteligencji wzrastała co 10 lat o 3 procent. Tendencja ta utrzymuje się, a być może nawet przybiera na sile.” (fragment książki)
- Autor: Andrew Fuller
- Liczba stron: 256
- Do kupienia TUTAJ
Pozycja dla rodziców. Jak odblokować talent i kreatywność dziecka. „Psychologia geniuszu” powstała po to, aby pomóc Wam stać się rodzicami, jakimi zawsze chcieliście być: wspierającymi rozwój dziecka, aby mogło ono wykształcić własną formę twórczej wyobraźni. Zawiera wiele praktycznych metod na aktywizacja dziecka i spędzenie twórczego czasu. Napisana przystępnym językiem, metodycznie, aktualnie i fachowo. Inspiruje i motywuje rodziców do aktywnego rozwoju dziecka w domu i w czasie wolnym spędzanym wspólnie. Pozwala uwierzyć w potencjał dziecka i dostarcza narzędzi do szlifowania talentu dzięki odkrywaniu, tworzeniu i zabawie.
0 komentarzy